دی سی جی (DCG) یا کالای مصرفی بادوام چیست؟

کالای مصرفی با دوام یا دی سی جی(DCG) چیست؟

دی سی جی (DCG) مخفف واژه (Durable Consumption Goods) به معنای کالاهای مصرفی بادوام است. کالاهاى مصرفى بادوام به کالاهایی اطلاق می‌شود که معمولاً پس از خرید در مدت زمان نسبتاً طولانى‌ترى مورد استفاده قرار مى‌گيرند. اين‌گونه کالاها معمولاً عمر بيشترى دارند. این کالاها در زمانی که در تملک شرکتها قرار داشته باشند مشمول قانون محاسبه استهلاک می‌شوند. این دسته از کالاها در طی طول عمر خود ممکن است یک یا چند مصرف کننده داشته باشند.

مطابق تعریف DCG دراقتصاد، کالای مصرفی بادوام کالایی است که به سرعت از بین نمی‌رود و یا به طور خاص، کالایی است که به جای اینکه به طور کامل در یک بار مصرف مصرف شود، در طول زمان مستهلک می شود.  عمر این کالاها عموما باید بالای سه سال باشد و یا در بالای این مدت مستهلک شود.

کالاهایی نظیر خودرو، کتاب، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، مبلمان، ابزار، تجهیزات ورزشی، جواهرات، تجهیزات پزشکی، و اسباب بازی و غیره از این دسته است.

کالاهای  DCGبرخلاف کالاهای FMCG (کالاهای مصرفی پرگردش) برعکس کالاهای بادوام است. در حالی که کالاهای مصرفی پرگردش ممکن است در یک یا چند نوبت مصرف شوند، کالاهای DCG در طول مدت زمان بالا مصرف می‌شوند. بطور معمول عمر کالاهای مصرفی پرگردش زیر سه سال و عمر کالاهای مصرفی بادوام بالای سه سال است.

کالاهای مصرفی بادوام بیشتر به جای اینکه مستقیما مصرف شوند، صرف برطرف کردن یک نیاز شده و یا خدماتی به مصرف کننده خود می‌دهند. معمولاً می‌توانند اجاره داده شوند اما امکان اجاره کالاهای مصرفی پرگردش وجود ندارد. خرید کالاهای بادوام زیر مجموعه سرمایه گذاری کوتاه مدت قرار می‌گیرد.