عبدالعلی مدلل کیست؟

عبدالعلی مدلل کیست؟

بدون شک عبدالعلی مدلل یکی از تاثیرگذارترین کارآفرینان ایرانی معاصر بود که نتیجه سالها تلاش و کارآفرینی او، منجر با تاسیس صنایع مختلفی در کشور شد. او به عنوان «پدر دانه های روغنی ایران شناخته شده» و تاثیر او در صنعت کشور غیر قابل انکار است.

این کارآفرین ایرانی در سال 1316 در یکی از روستاهای کرمانشاه، دیده به جهان گشود. خانواده عبدالعلی مدلل از خانوده های متمول و سرشناس کرمانشاه بودند. شغل اصلی این خاندان، کشاورزی و تجارت بود. وی از کودکی با کشاورزی در زمینهای خانوادگی آشنایی داشت و همواره در پی آن بود که این کشاورزی را به صورت صنعتی دنبال نموده و آن را به عنوان یک کسب و کار، دنبال کند.

مدلل پس از طی دوره جوانی، در زمره بازارگانان موفق استان کرمانشاه بود و سرمایه مناسبی داشت. وی تلاش کرد تا با استفاده از امکانات خانواده و اقوام خود، صنعت و کشاورزی و بازرگانی را در یک مجموعه گردآوری کند. این استراتژی ، یکی از موفق ترین و رایج ترین استراتژی های صنعت غذایی در جهان است و در کشورهای توسعه یافته بسیار متداول است. این حرکت مدلل، یکی از تاثیرگذارترین رویکردها در صنعت غذایی کشور بود.

او به همراه فرزندانش موفق شد در سال 1376، مجتمع کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه را در این استان راه اندازی کند. باتوجه به استفاده از امکانات خانودادگی، این شرکت بصورت هلدینگ مرکزی ثبت شده و به صورت سهامی خاص شروع به فعالیت کرد.

ین مجتمع با تولید روغن های خوراکی، آب آشامیدنی و آب های طعم دار، سس مایونز، قند، سس های سرد و گرم، نوشابه‌، آبغوره‌، سرکه، آبمیوه، شربت، آبلیموو تولید ظروف پلاستیکی و …  نام خود را به عنوان یک مجموعه چندمنظوره و با تولیدات متنوع در بازار ایران شاخص کرد و به سرعت به یکی از بزرگترین مجتمع های صنعتی کشور تبدیل شد. محصولات این مجتمع عمدتا تحت نام تجاری یا برند «دالاهو» به بازار عرضه می‌شوند. «نازگل»، «گل آرا» و «سارا» از دیگر برند ها و نام های تجاری این مجموعه هستند.

سالها بعد عبدالعلی مدلل به علت کهولت سن و نیاز به استراحت بیشتر، امور تجاری این مجموعه را به فرزندش جواد مدلل و سایر فرزندان و نوادگان خود واگذار کرد. درسال 1389 و در پی رکود اقتصادی، شرکت روغن نازگل مجبور به تعدیل و اخراج 500 نفر از کارگران خود شد که این امر باعث شکل گیری اعتراضاتی به این مجتمع از سوی کارگران و خانواده های آن ها شد.

جواد مدلل در آن سال گروه صنعتی گلاره کلهر مدلل را تاسیس نمود. این گروه صنعتی مالک کارخانجات بزرگ مدلل بود. «مجتمع کشت و صنعت و روغن نباتی ماهیدشت کرمانشاه(برند نازگل)»، «کارخانه سیمان مدلل(سامان)»، “مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال” و “کارخانه خوراک دام و طیورکرمانشاه دانه” تعدادی از بزرگترین کارخانجات این گروه هستند. گروه صنعتی مدلل به تنهایی 60 درصد بازار روغن‌کشی ایران را در اختیار دارد.

جواد مدلل فرزند بزرگ عبدالعلی مدلل و مدیرعامل گروه صنعتی مدلل است. وی به عنوان پدر صنعت استان کرمانشاه شناخته شده است. جواد مدلل اکنون در غیاب پدر، واردکننده روغن و مواد روغنی و یکی از بزرگترین افرادی است که در صنعت مواد غذایی کشور تاثیرگذار است. خانواده مدلل به دلیل درگیریهای زیاد با صنعت کشور، حواشی زیادی دارند که بسیاری از آنها تهمت‌ها و گمانه‌زنی‌های بدون سندی است که به دلیل موفقیت به این خانواده نسبت داده شده است.

«باد با شمع خاموش، کاری ندارد». هر خانواده یا انسان موفقی، موافقین و مخالفین بسیاری دارد که به حق یا ناحق، تهمتهایی به آنها وارد می‌کنند. به هررو، هیچ یک از حاشیه هایی که حول و حوش خانواده مدلل وجود دارند، به صورت قانونی به اثبات نرسیده اند. یکی از حواشی که خانواده مدلل نسبت داده شده، ماموریت جواد مدلل به معظمی نیا جهت خرید باشگاه پرسپولیس است که هیچ گاه این اتهام اثبات نشد. یکی از حواشی مشهور این خانواده، ماجرای رانت ۶۵۰ میلون یورویی است. بسیاری این ادعا را مطرح نموده اند که گروه صنعتی مدلل برای دریافت ارز دولتی، جهت واردات کالای اساسی کشور، کشتی های حامل کالاها را به اسکله می آورد تا بتواند ارز آنها را تامین کند. البته این مورد نیز مانند سایر حاشیه هایی که برای این خانواده کارآفرین مطرح شده، هیچگاه درهیچ دادگاهی مطرح نشد و درحد گمانه زنی های شبکه های اجتماعی باقی ماند.

نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با سؤالی درباره شرایط انحصار در بازار خوراک طیور، محمود حجتی(وزیر وقت جهاد کشاورزی) را به مجلس کشاند و با وجود توضیحات حجتی در این خصوص، نمایندگان مجلس قانع نشده و تحقیقات در این خصوص به بعد موکول شد و ادامه یافت.

اطلاعات میزان ثروت و خانواده و همسر یا فرزندان کارآفرینان، هیچ کارایی برای جامعه ندارد، بلکه چیزی که مهم است، مسیر زندگی کاری این بزرگان است که باید آن را کاملاً دنبال کرد و از آن درس گرفت و نسل بعدی منتقل کرد. این که کارآفرینان کجا زندگی می‌کنند، چقدر ثروت دارند، فرزندانشان در کدام کشورند، همسرشان کیست و … نه تنها به هیچ کاری نمی‌آید، بلکه بیشتر برای مسیر کارآفرینی، ایجاد ناامنی می‌کند. بهتر است به جای جستجوی زندگی خصوصی کارآفرینان، زندگی کاری آنها و تجارب ارزشمندشان را مورد بررسی قرار دهیم.

فراموش نکنیم هر فعال اقتصادی و خصوصاً کارآفرینان، تعدادی موافق و تعدادی مخالف دارد. اما باوجود تمامی حواشی این خانواده که بیشتر خبری و اینترنتی است، تاثیر آنها در اقتصاد کشور و کارآفرینی و تلاش در راستای تولید در کشور، غیر قابل انکار است. بسیاری از کارآفرینان بودند و هستند، که دارایی خود را از کشور خارج نمودند و درکشورهای غربی زندگی معمولی را به تلاش و ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری درون کشور خودشان را ترجیح دادند. کارآفرینی درهر کشوری، مساوی با ایجاد زیرساخت و در راستای توسعه پایدار آن کشور است. کارآفرینی در این سطح بزرگ بسیار دشوار است و این امر کاملا قابل تقدیر بوده و قابل احترام است.

عبدالعلی مدلل، پس از سالها تلاش در عرصه کارآفرینی و مدیریت، سرانجام در روز بیست و نهم اردیبهشت ماه 1399، دیده از جهان فروبست.