سمپل (Sample) یا نمونه محصول چیست؟

سمپل (Sample) یا نمونه محصول چیست؟

این مفهوم که به نمونه محصول یا خدماتی واقعی یا نمونه ساده سازی شده یا کوچک شده آن محصول یا خدمات است که قابل فروش نیست و جهت ایجاد آگاهی از آن محصول یا خدمات ساخته شده. مصرف کنندگان با دریافت سمپل (Sample) از نحوه کارکرد آن محصول یا خدمات آگاهی پیدا می کنند. تجربه مصرف کننده از مصرف سمپل همان است که در محصولی را که خریداری کرده داشته است. بنابراین ارتباط نزدیکتری با محصول از خدمات برقرار خواهد نمود.

سمپل ها دقیقا به همان معنای لغوی خود بکار می روند. آنها نمونه هایی کوچک شده یا ساده شده از نمونه های واقعی و یا واقعا یکی از نمونه های محصول یا خدمات هستند.

کاربرد سمپل در چه صنایعی است؟

سمپلینگ (Sampling)، یا ارائه نمونه‌ محصول به مشتری یا مصرف کننده، نوعی تکنیک و روش مؤثر برای ایجاد آگاهی از برند(Awareness)، افزایش فروش است. این مهم امروزه درصنایع تندگردش(FMCG)، مانند صنایع غذایی، دخانیات یا آرایشی و بهداشتی به امری روتین بدل شده است.

موضوع سمپل و سمپلینگ از زمانهای قدیم وجود داشته هرچند که آگاهی زیادی در خصوص چرایی وجود آن نبوده اما اثربخشی آن موجب می شده تا تولیدکنندگان و فروشندگان این کار را از روی تجربه انجام دهند. اگر بخواهیم این موضوع را بهتر بررسی کنیم، ابتدا باید به ریشه این موضوع بپردازیم.

سمپل ها چه انواعی دارند؟

لبته سمپل ها صرفا فیزیکی نیستند. در برخی اوقات سمپل ها، بخشی از خدمات هستند یا محصولاتی غیر فیزیکی هستند. به عنوان مثال یک برنامه که نسخه رایگان آن دانلود شده و قابل استفاده است به عنوان سمپل شناخته می شود. درصورتیکه مشتری بخواهد کلیه بخشهای غیر رایگان این برنامه را داشته باشد، باید برای آن پول بپردازد. بنابراین برنامه رایگان نسبت به برنامه کامل، سمپل محسوب می شود.

سمپلینگ (Sampling) چیست؟

همانگونه که اشاره شد، سمپلینگ (Sampling)، همان ارائه سمپل به مخاطبان و مصرف کنندگان بالقوه و احتمالی، اما بصورت سازمان یافته است. در درس مربوط به «سمپلینگ چیست؟» توضیحات کامل در این خصوص ارائه شده است.

به هررو سمپلینگ، نوعی تکنیک فروش است که به با ایجاد مصرف به صورت مصنوعی، موجب افزایش آگاهی از محصول خواهد شد. تعداد کمی از مشتریان هستند که از خرید و انتخاب خود تعریف نکنند. بنابراين، گاهی این مهم تکرار شده است که مصرف کننده برای اینکه ثابت کند تصمیم درستی برای تهیّه محصول گرفته و عملاً خودش یک کارشناس است، بارهای بعدی محصول را نيز تهیه می كند و اذعان دارد که انتخاب موفّقی داشته است.

البته، این مهم برای کالاهای پرستیژی و قیمت بالا کمی متفاوت است و آستانه پشیمانی در هر کالایی متفاوت است. از اين‌رو، همواره نوع صنعت را باید در نظر گرفت.

در مقاله های مختلف درباره اینکه در صنایع مختلف تصمیم گیری برای خرید به چه شکل صورت میگیرد و یا نقشه ذهن مشتری چگونه ترسیم می شود، صحبت کردیم اما در بسیاری از صنایع خصوصا صنایع پرمصرف تندگردش(FMCG)، غالب تصمیمهای خرید، در محل خرید گرفته می شوند. البته فراموش نکنیم امروزه در صنایع (DCG)، نیز نمونه های فراوانی از سمپلینگ دیده می شود.

چرا باید سمپل بدهیم؟

ارائه نمونه‌ کوچکی از محصول ممکن است برای هر کسب و کاری، هزینه بالایی باشد بخصوص اینکه در تعداد زیادی تولید یا عرضه شود، اما قطعاً با توجه به اینکه سمپلینگ عموما در محل تصمیم گیری برای خرید انجام می‌شود، بی درنگ نتیجه خود را ارائه و موجب افزایش فروش محصول خواهد شد. با با ارائه سمپل به مشتری ، درواقع ریسک تصمیم گیری خرید او را کاهش می‌دهیم. مشتری با دریافت سمپل ، «درواقع یک تجربه خرید رایگان گرفته» ، نه یک نمونه محصول!

با این روش، ریسک خریدار نهایی را کاهش می دهيم و جایگاه را در فروش آسان‌تر و اطمینان بخش تر یاری خواهیم کرد. اهمیت سمپلینگ از آن جهت است که مشتری از محصول استفاده کرده و بنابراین راه برای اعتراضات بعدی، بسته خواهد شد.

اندازه سمپل چقدر باید باشد؟

سمپل اندازه استاندارد خاصی ندارد، می توان یک نمونه کوچک از یک محصول درست کرد یا می توان بخشی از آن را به مصرف کننده اهدا کرد. اما نکته مهم اینجاست که اندازه سمپل هرچقدر هم که باشد، باید خصوصیات یک بار «تجربه مصرف» را به مصرف کننده منتقل کند. یعنی مصرف کننده باید بتواند با یک بار مصرف سمپل، درک کند که محصول چه «خصوصیاتی» دارد، «چه کیفیتی دارد» و تجربه خود را بتواند به سایرین انتقال دهد یا در تصمیم گیری خریدهای بعدی دخالت دهد.

بنابراین در یک صنعت ممکن است یک محصول کامل به عنوان سمپل به مصرف کننده داده شود ، اما در صنعتی دیگر، نیاز به این موضوع نباشد و با در اختیار قرار دادن یک قسمت کوچک بسته بندی شده یا باز محصول، مصرف کننده بتواند از آن تجربه کسب کند. به هر صورت نکته مهم در سمپلینگ ایجاد یک «تجربه درست» در مصرف کننده است.

چگونه سمپل را به دست مصرف کننده واقعی برسانیم؟

فراید سمپل دادن یا همان سمپلینگ (Sampling) ، بیشتر در اوتلت (Outlet) یا مبادی فروش یا خروج کالا رواج دارد اما کاربرد این فرایند به هیچ عنوان به این محلهای مرسوم، محدود نمی‌شود.

آکادمی آنلاین عیب پوش