ساشه یا ساشت (Sachette) چیست؟

ساشه یا ساشت (Sachette) چیست؟

ساشه یا ساشت (Sachette) ، در ابتدا به کیسه کوچک حاوی پودر معطر یا پات پوری اطلاق می شد که برای معطر کردن لباس و کتانی مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه استفاده از ساشت، کاربردهای بسیار زیادی دارد و در صنایع مختلفی از از این ابزار استفاده می شود. اما یکی از بیشترین کاربرد های ساشه، در صنعت آرایشی و بهداشتی است. امروزه با توجه به اینکه ممکن است محصولات آرایشی بهداشتی قیمت های بسیار بالایی داشته باشند، و هنوز نیازمند این هستند که مورد تست قرار بگیرند باید نمونه ای وجود داشته باشد تا مصرف کننده بتواند محصول را تست کند.

بازاریابی یا فروش عصبی، بر پایه پنج حس اصلی بشر استوار است. مصرف کننده با استفاده از حس «لامسه»، «بویایی» یا «چشایی»، «بینایی» و «شنوایی» باید بتواند با محصول ارتباط برقرار کند. اگر بخواهیم اصل محصولات را در اختیار مصرف کننده قرار دهیم، باید یک واحد از محصولات باز شده و پس از انجام تست، دیگر کل محصول قابل استفاده نیست.

به همین دلیل، شرکت های تولید کننده، طی اقداماتی ابتکاری و خلاقانه، راهی یافتند که هم بتوانند نیاز مصرف کننده را برطرف کنند و هم از ورود ضربه ای بزرگ به بدنه خود جلوگیری کنند.

این موضوع موجب شد که نمونه‌های بسیار کوچکی تولید و در دسترس مشتری و مصرف کننده قرار گیرد تا به واسطه استفاده از آنها مصرف کننده بتواند حس بویایی چشایی لامسه بینایی و شنوایی خود را با محصول موردنظر هم هم هماهنگ نموده و با این احساسات اصلی خود با حواس پنجگانه خود بتوانند محصول را مورد آزمایش قرار دهد.

در برخی محصولات خوراکی نیز ساشت ها بعضا به عنوان خود محصول مورد استفاده قرار می گیرند. از نمونه های موفق در این خصوص، سس های مختلف تک نفره و چای کیسه ای هستند.

به همین دلیل در های مختلف گرفته تا ادکلن و بسیاری از محصولات دیگر همه دارای نمونه های کوچکی در بسته های بسیار کوچک و مقدار بسیار پایین به نام «ساشت» توزیع می‌شوند که این سیاست ها وظیفه انتقال این احساسات به مصرف کننده را دارند.

یک ساشه چند قاشق یا چند سی سی است؟

اینکه یک ساشت باید چند قاشق یا چند سی سی باشد، بستگی به شرکت تولید کننده آن دارد و تصمیم با برند است. اما همانگونه که توضیح داده شد، یک ساشه باید تمام خصوصیات یک بار «تجربه مصرف» محصول را به مصرف کننده منتقل کند. بنابراین اندازه ساشه ها در صنایع مختلف متفاوت است. بعلاوه اینکه باتوجه به اینکه در هر کشوری برخی از کارخانه های خاص صرفاً اقدام به تولید ساشه برای دیگر برندها می کنند، یک اندازه استاندارد یا عرف دارند که به آن «نمونه شاهد» می گویند.

نمونه «شاهد» در ابتدای خط گذاشته شده و تمام تولید با آن نمونه مقایسه می شوند. به همین دلیل معمولاً در صنایع آرایشی و بهداشتی ایرانی، یک ساشه بیشتر یک یا دو قاشق غذاخوری نیست و اندازه های ساشه های تمام برندها به همین دلیل که یک کارخانه خاص برای همه آنها تولید ساشه می کند، یکسان است.

ضمن اینکه این نکته را نباید فراموش کنیم که به دلیل اینکه اگثر تولید کنندگان قوطی های خود را از یک یا چند شرکت خاص تهیه می کنند، بقیه موارد را نیز از آنها گرفته و نهایتاً همه مانند چندقوها، محصولاتی شبیه به هم تولید کرده و صرفاً لوگوی انها متفاوت است. شرکتهای بین المللی معمولاً مقلد نیستند و راههایی برای ایجاد تغییر را همواره امتحان می کنند. یکی از دلایل موفقیت شرکتهای بین المللی همین به روز بودن و خاص بودن آنهاست.

آکادمی آنلاین عیب پوش