مدرپ(نماینده علمی) کیست؟

مدرپ(Med_Rep)، یا مدیکال رپ (با تلفظ مِدرِپ)  از جمله موقعیت‌های شغلی است که به طور عمومی شناخته شده نیست و بیشتر می توان این موقعیت شغلی را در شرکتهای دارویی، آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و حوزه بیوتکنولوژی مشاهده نمود. امروزه در ایران دو تعریف از این موقعیت شغلی وجود دارد. اولین تعریف تعریف عمومی و بین المللی آن است که کاملا روشن و واضح است.

مطابق این تعریف مدرپ از اصطلاح مدیکال سلز رپرزنتتیو یا نماینده فروش پزشکی، گرفته شده است و بر این اساس، می‌توان هر فردی را که برای معرفی و فروش محصولات و تجهیزات در صنعت پزشکی به مشتریان مراجعه می‌کند و با آنها در تماس است، مدرپ دانست. همانگونه که اشاره شد در کشور عزیزمان در بسیاری از شرکت‌ها رایج است که از این موقعیت شغلی در دوجهت متفاوت استفاده میکنند.

در کشورما بیشتر مصطلح است که دو موقعیت شغلی متفاوت به عنوان ویزیتور (یا فروشنده) و مدرپ (یا نماینده علمی) در نظر می‌گیرند و به عبارتی، مدرپ را در موقعیتی بالاتر از سایر فروشندگان قرار می‌دهند. در بسیاری از موارد مدرپ صرفاً به معرفی محصول و پاسخ‌گویی در مورد ویژگی‌های آن به پزشکان و مسئولین داروخانه یا آزمایشگاه پرداخته و فروش به کارشناسان فروش واگذار میشود.

بدیهی است که با توجه به حساس بودن مخاطبین این شغل، دانش محصول، ابتدایی ترین اندوخته این افراد خواهد بود. اما موضوع به همین جا ختین نمیشود. بسیاری از مدیران یا کارکنان سازمانها، مدرپ ها را افرادی میدانند که صرفا با پزشکان و مسئولین مربوطه در سازمان هدف صحبت میکنند و مهارتی در فروش ندارند.

اما حقیقت اینجاست که این شغل یکی از حساس ترین بخشهای معرفی محصول است و اگر وظایف آن به درستی اجرا نشود، قطعا فروشندگان توفیق زیادی در فروش نخواهند داشت.

مدرپ کیست؟

در سازمانهای داخلی بیشتر از فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی، شیمی، زیست شناسی، میکروبیولوژی و صنایع غذایی و دارویی، به عنوان مدرپ استفاده می‌کنند. اما از این نکته غافل نشویم که مهارتهای فروش و روانشناسی، مذاکره، زبان بدن و مدیریت خشم و مدیریت اعتراضات بسیار در انجام این شغل نقش حیاتی دارند. در مقالات بعدی بیشتر در مورد این موقعیت شغلی شرح خواهیم داد.

نوشته: فرامرز عیب پوش

4 دیدگاه دربارهٔ «مدرپ(نماینده علمی) کیست؟»

 1. آیا در کشورهای غربی از فارغ التحصیلان ام بی ای و مدیریت برای شغل نماینده علمی استفاده می کنند؟

  1. درود برشما
   در برخی از کشورهای اروپایی، محوریت بر سابقه تحصیلی مرتبط با پزشکی است.
   اما در ژاپن، کره و خصوصا امریکا، فروشندگان متبحر این کار را انجام میدهند و تخصص فروش بر تخصص داروسازی یا پزشکی ارجح است.
   باتشکر

   1. موضوع، نوع دیدگاه کشورها به حل مسئله است.
    در کشورهای اروپای شرقی، نگاه به حل مسائل، نگاه مهندسی است اما در امریکا، ژاپن، کره و انگلستان، نگاه کاملا مدیریتی است.
    شواهد آن هم بسیار ساده است. در امریکا باهوش ترین افراد به رشته مدیریت می روند اما به عنوان مثال در روسیه، افراد باهوش پزشکی و مهندسی را انتخاب میکنند و افراد کم هوش تر، رشته مدیریت را.
    پس از فارغ التحصیلی هم افراد باهوش که مهندس شده اند، در شرکتهایی که همان افراد کم هوش تر تاسیس کرده اند، به عنوان کارمند استخدام می شوند.

 2. ممنون از مطالب آموزنده و به روز شما در این وبسایت. ما یک شرکت تولیدی آرایشی و بهداشتی هستیم برای آموزش بخش بازاریابی و فروشمون هربار یکی از مطالب وبسایت شما رو آموزش میدیم. کاش یک بخشی از شرح وظایف کارکنان و مدیرها هم بود که میشد استفاده کرد. باز در حد پیشنهاده.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *