بازار بی تو بی (B2B) چیست؟

بازار شرکتی یا بی تو بی(B2B) چیست؟

این شکل از بازار که به بازار بی تو بی(business to business) یا بازار شرکتی، شناخته شده است، یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین اشکال بازار است. این بازار می تواند کاملا پیچیده یا خیلی ساده باشد. کسب و کارهایی که در این مدل از بازار فعالیت می کنند، مشکلات و مزایای خاص خود را دارند و نمی توان گفت که این گونه از بازار نسبت به سایر اشکال بازار برتری یا مشکلی دارد بلکه صرفا متفاوت است.

بازار بی تو بی (B2B)
بازار بی تو بی (B2B)

اما چیزی که به قطعیت می توان درباره این بازار گفت این است که باتوجه به اینکه یکی از اشکال قدیمی و کاملا شناخته شده از بازار است، رقبای بسیار در آن فعال هستند و قطعا در دسته بندی استراتژی، این شکل از بازار در «اقیانوس قرمز» قرار دارد.

این شکل از بازار به بازار صنعتی یا حرفه‌ای یا بازار کسب و کار به کسب و کار هم شناخته شده است. البته نباید فراموش کنیم که به همان میزان که این شکل از بازارها، بسیار «سخت» و «پیچیده» هستند، به همان میزان هم «فنی» و «قانونمند» هم هستند و معمولاً سوخت پول کمتری دارند.

به بیان ساده، این نوع بازار، بازاری است که میان دو یا چند کسب و کار شکل گرفته است. در این شکل از بازار کسب و کارها، خدمات یا محصولاتی را در ازای دریافت پول، باهم مبادله می‌کنند.

در دوطرف این بازارها، دو یا چند کسب و کار قرار دارند که یک طرف از آنها خدمات یا کالایی را در اختیار دیگر گذاشته و در مقابل پول دریافت می‌کند. در برخی مواقع نیز شرکها در این بازارها باهم تهاتر می کنند و محصول یا خدماتی را با محصول یا خدمات دیگری مبادله می‌کنند.

بازارهایB2B می توانند بصورت کاملاً فیزیکی(Marketplace)، یا کاملاً الکترونیکی(Marketspace) یا تلفیقی از هردوی این بازارها باشند.

امروزه پیشرفت تکنولوژی همه بازارها را دستخوش تغییر کرده اند و فرصتها و تهدیدهای جدیدی در تمام بازارها پدید آمده که قابل چشم پوشی نیستند. ورود به بازارها بسیار «سریع» شده مشتریان بهتر و ساده تر به «اطلاعات» دست پیدا می کنند و خدمات و محصولات با کیفیت، به سادگی شناخته می شوند اما تکنولوژی به همان میزان که سادگی ایجاد کرده، «رقابت» راهم بسیار سخت و تنگاتنگ کرده زیرا مشتریان زمان کمتری برای خرید صرف می‌کنند و فاصله نارضایتی آنها تا ترک یه محصول یا خدمات، بسیار کوتاه شده و کنار گذاشتن یک کسب و کار، بسیار ارزان تر از قبل است.

با افزایش سرعت زندگی، بازارهای شرکتی هم «وسیع تر» و هم «دردسترس تر از قبل» هستند و کسب و کارها به سادگی می توانند محصول یا خدمات قبلی را با هزینه بسیار کمتر از قبل، با محصول یا خدماتی جدید، تعویض کنند.

کتابهای بسیاری در این حوزه تالیف و ترجمه شده و مدلهای مختلفی از بازاریابی و تکنیکهای بسیاری هم در این خصوص ابداع یا معرفی شده است. از جمله این کتابها می توان به کتاب «بازاریابی شرکتی» اشاره نمود که در کتابخانه این آکادمی هم معرفی شده است.

آکادمی آنلاین عیب پوش