تئوری اسب مرده (dead horse theory) چیست؟

تئوری اسب مرده (dead horse theory) چیست؟

اصطلاح تئوری اسب مرده (dead horse theory) ، یکی از تئوری های ناشناخته اما بسیار مهم در دنیای مدیریت است. کمتر دیده شده که درس یا آموزش درست یا اصولی در خصوص این تئوری، نوشته شده باشد. شاید فکر کنیم این بدان دلیل است که این تئوری موضوعی جدید است، اما در حقیقت این تئوری، یکی از قدیمی ترین تئوری های مدیریت است که پیش از بوجود آمدن علم مدیریت، وجود داشته است.

تاریخچه تئوری اسب مرده چیست؟

نظریه اصلی اسب مرده، منسوب به سرخپوستان داکوتا (قبیله سو) و یکی از ضرب‌المثل‌های زبان لاکوتایی است. این قبیله مهم و سرشناس از سرخپوستان، هنوز بسیاری از دانشهای زندگی و مدیریتی را نسل به نسل منتقل می‌کنند.  این نظریه بر یک جمله مهم استوار است : ” گاهی اوقات، سادگی کلید حل معماست.”

استراتژی غیر مولد چیست؟

شاید برای همه بدیهی باشد که استفاده از استراتژی های جدید و حذف استراتژی های «غیرمولد» یک تکنیک مهم مدیریتی است که تقریباً در همه سازمانها، استفاده می‌‎شود. اما آنچه اکثر مدیران نمی‌‎دانند، ریشه‌ها و تصورات غلط این استراتژی خاص است. این ریشه ها نامی بسیار برازنده دارند که به آن تئوری یا «نظریه اسب مرده»، می‎ گویند. استراتژی غیر مولد، استراتژی بیهوده و ناکارآمدی است که حرکت در راستای ان به هیچ «نتیجه مفیدی» منجر نمی‌شود.

فلسفه اسب مرده چیست؟

«مرگ» و «اسب»، هر دو نشانه های بسیار مهمی در زندگی ما هستند که اولی «اجتناب ناپذیری» و دومی «جوانی و تکرار» را نشان تداعی می‌کنند. اما چیزی که سازمانها و حتی دولتها آن را تشخیص نداده‎اند، این است که هر دو این واژگان اگر کنار هم باشند، کار از کار گذشته است!.

نظریه کلی اسب مرده چیست؟

تئوری اسب مرده معتقد است:” اگر متوجه شدید که سوار بر اسب مرده هستید، بهترین استراتژی پیاده شدن و اختیار کردن یک اسب جدید است”. شاید این استراتژی بسیار ساده و بدیهی به نظر بیاید، اما اگر نگاهی به سازمانمان بیندازیم، احتمالا یک یا چند اسب مرده پیدا خواهیم کرد. از آن جالب تر این است که سوارکارن اسب مرده بسیار جدی تر از سوارکاران اسبهای زنده هستند!.

مثالی برای تئوری اسب مرده

بیاییم با مثالی این موضوع را بررسی کنیم. فرض کنیم محصولی داریم که سالها در حال تولید است اما چند سالی است سود آن کاهش یافته و هزینه های شرکت بالا رفته. به همین ترتیب، درآمد شرکت نیز کاهش یافته است. اگر بشکل ساده به موضوع بنگریم، با یک تحقیق بازار متوجه خواهیم شد که زمان این محصول گذشته و این محصول اکنون یک “اسب مرده”، است و باید رها شده و اسب دیگری پیدا کرد.

با این حال، فکر می‌کنیم که سازمانها(خصوصا سازمانهای ایرانی)، در این مواقع چه استراتژیهایی اتخاذ می‌کنند؟ آیا آنها استراتژی ساده “اسب مرده”، را اتخاذ می‌کنند ؟ متاسفانه در بسیاری از مواقع سازمانها در کمال تعجب مردن اسب”، را انکار کرده و استراتژی های پیشرفته تری را انتخاب می‌کنند. در اینجا برخی از استراتژی‌های پیشرفته‎ای که سازمانها اتخاذ می‌کنند، را نام می‎بریم.

“خرید شلاق قوی تر!”، “تغییر سوارکاران!”، “تعیین کمیته ای برای مطالعه اسب!”، “ترتیب بازدید از کشورهای دیگر برای دیدن نحوه سوار شدن فرهنگ های دیگر بر اسب مرده!”،  “پایین آوردن سطح استانداردها به گونه ای که اسب های مرده را نیز شامل شوند!”، “طبقه بندی مجدد اسب مرده به عنوان اسب زنده معیوب!”، “استخدام پیمانکاران خارجی برای سوار شدن بر اسب مرده!”، ” بکارگیری تعدادی اسب مرده برای هم افزایی جهت افزایش سرعت”، “تخصیص بودجه اضافی و/یا آموزش برای افزایش عملکرد اسب مرده!”، “انجام مطالعه بهره وری جهت بررسی عملکرد سوارکاران سبک تر !”، “اعلام این که اسب مرده نیازی به تغذیه ندارد، بنابراین هزینه کمتری دارد”،  “اسب مرده سربار کمتری دارد و بنابراین از سایر اسب ها اقتصادی تر است” و نهایتا یکی از زیباترین استراتژی ها : “بازنویسی دستورالعمل درباره کشتن سایر اسب ها، جهت اقتصادی شدن”.

شاید باور نکنید ولی اکثر سازمانها به جای تغییر محصولی که دیگر خواهان ندارد و نگاه به آنچه بازار نیاز دارد، استراتژی های پیشرفته بالا را اتخاذ نموده و برآن اصرار می‌‎ورزند. اما کافیست که فقط از اسب مرده، پیاده شوند.

دلیل مهم این موضوع آن است که نگاهی که سازمانها دارند، نگاهی است که مورد پسند هیئت مدیره است، نه نگاهی که مورد پسند مشتریان است. این همان موضوعی است که به آن نزدیک بینی بازاریابی(marketing myopia)، اطلاق می‌‎شود. درباره نزدیک بینی بازاریابی، در درس مربوطه به آن، به تفصیل صحبت شده است.

سندروم اسب مرده در بازاریابی و فروش چیست؟

این سندروم همانگونه که در سایر بخشها عمل می کند، در بازاریابی و فروش هم به همین شکل است. یکی از مشکلات بزرگ شرکتها، «پایین بودن فروش»، «عدم توانایی جذب مشتری جدید» و «از دست دادن مشتریان قدیمی» است. شرکتها اصرار دارند که سالهای پیش فروششان خوب بود و مثلاً هر دوماه یک بار تارگت فروش را افزایش می دادند و به سرعت به فروش بالا می رسیدند.

آنها همان کالاهای امروز را داشتند و فروششان مناسب بود. بنابراین امروز که به این مشکلات دچار شده اند، تقصیر «تیم فروش» یا بخشهای دیگر است. آنها دست به اقداماتی نظیر «تعویض مدیران فروش» ، «جابجایی و ادغام در تیمهای مختلف»، «ارائه آفرهای فروش بیشتر» و «جریمه ها و پاداش های گوناگون» یا «طرح های خلاقانه» دیگر می زنند.

اما داستان به هیچ عنوان بدین شکل نیست. داستان اینجاست که زمانی که ما استراتژی یا مدل کسب و کاری غیر مولد داریم، باید در آنها تجدید نظر کنیم. همین! «اهداف اولیه» و «چشم اندازهای سازمان» معمولاً قابل تغییر عمده نیستند، اما مدل کسب و کار و «استراتژی های مختلف برای دستیابی به اهداف»، همه قابل تغییر هستند.

به عنوان مثال ما محصولاتی را در بازار گوشه ای (Niche) ، به فروش می رسانیم و فروشمان افت کرده. ابتدا باید عارضه یابی کنیم که آیا واقعاً تیم فروش و آفرهای ما مشکل دارد، یا « زمان » و «شرایط بازار» تغییر کرده و باید در «استراتژی» یا «مدل کسب و کارمان» تجدید نظر کنیم و مثلاً به فروش محصولات بازار انبوه یا مس مارکت (Mass Market) ، روی بیاوریم.

اسب مرده در خواب به چه معناست؟

برخی اوقات است که ما درخواب، با اسبی مرده مواجه می‌شویم. به اعتقاد معبرینی که به تعبیر خواب اعتقاد دارند، “فردی که درخواب با اسبی مرده مواجه شود، احتمالاً به مفهوم پایان زندگی بوده و یا اشاره به فقدان یکی از نزدیکان اوست”. به هررو، در علم مدیریت، اعتقادات «دارای احترام نیستند» ، بلکه «دارای اعتبار هستند». یعنی این که بگوییم “فلان نظر محترم است”، از دیدگاه علمی غلط است. بهتر است بگوییم : “فلان نظر تا چه حد «معتبر» است!”. یعنی اینکه از نظر میزان اعتبار این نظر، تا چه حد از طرف گروه یا فرد علمی برجسته‌ آن علم تایید شده است.

متاسفانه یا خوشبختانه، در علم مدیریت رمل و اسطرلاب ، کاربردی ندارد و تنها «دانش»، «توانایی» و «مهارت» است که به نجات کسب و کارها می‌آید. بنابراین اگر واقعا مدیری هستیم که برای خوابهایمان به دنبال تعبیر می‌گردیم، بهتر است در مدیریتمان تجدید نظر کنیم، چون احتمالاً به زودی سوار بر اسب مرده خواهیم شد. موفقیت با خواب و شانس بدست نمی‌آید بلکه صرفا با برنامه ریزی و عمل درست، حاصل می‌شود. در علم مدیریت صرفاً برای یک خواب، تعبیر وجود دارد و آن هم «کار مفید» است.

آکادمی آنلاین عیب پوش