مفهوم بایکر (Biker) در فروش و پخش چیست؟

مفهوم بایکر (Biker) در فروش و پخش چیست؟

واژه بایکر (Biker) از همین کلمه در انگلیسی به معنای موتورسوار گرفته شده است. در اصطلاح بایکر فردی است که با موتورسیکلت سروکار دارد و یا با موتورسیکلت، کالایی را جابجا می‌کند.

مفهوم بایکر (Biker) چیست؟

ظهور مفهوم بایکر در ایران با توسعه شرکتهای توزیع دخانی بر سر زبانها افتاد. این مفهوم اصالتاً مفهومی دخانی است.

بایکر

واژه در ادبیات فروش و پخش کشور زمانی وارد شد، که سیستم توزیع سیستم کاملا سنتی بود و هنوز سیستم مدرن امکان ظهور نیافته بود. پیش از اینکه به موضوع باکیر و نحوه کار آن بپردازیم ابتدا باید یک دیدگاه اجمالی در خصوص کانالهای توزیع داشته باشیم.

نقش بایکر در توزیع چیست؟

به دلیل بزرگ شدن بازار و نیاز به توزیع به همه بخشها، در بازارها یا بخشهایی که هنوز پخشهای بزرگ شروع به کار نکرده بودند یا به آن وراد نشده بودند، افرادی توزیع از بخش شبه عمده فروشی یا عمده فروشی به خرده فروشی را بر عهده گرفتند.

افراد در ابتدای کار با موتورسیکلت و خودروی شخصی اقدام به توزیع می‌کردند، به این افراد دراصطلاح، “بایکر”، گفته می‌شد. این بایکرها بعدها با خودروهای وانت و یا حتی کامیونتهای نیمه سنگین اقدام به توزیع می‌کردند اما هنوز نام بایکر برروی آنها ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توان مقاله مربوطه به ” انواع کانال‌های توزیع”، را نیز مطالعه نمود.

مفهوم بایکر (Biker) در فروش و پخش
مفهوم بایکر (Biker) در فروش و پخش

امروزه کارایی بایکر ها چیست؟

به دلیل گسترش پایپ لاینهای توزیع مستقیم شرکتها، امروزه نقش بایکرها در توزیع به شدت تضعیف و کمرنگ شده است. برخی از این بایکرها به استخدام شرکتها درآمده و برخی شغلشان را تغییر داده اند. بایکرها امروزه بیشتر در رساندن کالاهای خدماتی مانند اسنپ فود و اسنپ مارکت و شرکت پست دیده می شوند.

آکادمی آنلاین عیب پوش