بازار سی تو سی (C2C) چیست؟

بازار مشتری به مشتری(C2C) چیست؟

این مدل، یکی از قدیمی ترین انواع بازار است که از دیرباز وجود داشته اما امروزه با توسعه پلتفرمهای آنلاین، این مدل بسیار توسعه یافته است. بازار سیداسماعیل نمونه ای از این مدل از بازار است. مدل بازار مشتری به مشتری (C2C) بازاری است که در آن مشتریان می توانند با هم مبادله و معامله کنند.

معمولاً در یک محیط آنلاین. این بازارها بیشتر به دو بخش «حراج» و «تبلیغات» تقسیم شده اما بخشهایی مانند «فروش اقلام دست دوم» یا «فروش لوازم شخصی» و غیره طرفداران بسیاری دارد. محبوبیت این بازارها، بعد از توسعه اینترنت بسیار بیشتر هم شده. سایتهایی مانند ای بی(eBay) و دیوار از نمونه این بازارها هستند.

به بیان دیگر مدل مشتری به مشتری (C2C) یک مدل کسب‌وکار است که مشتریان را قادر می‌سازد تا در محیطی(معمولاً آنلاین) با هم مبادله کنند.

اغلب معتقدند این مدل از کسب‌وکارها با ظهور فناوری دیجیتال ظهور کردند اما قدمت این مدل به دوران فینیقیها و پیش  از تاریخ باز می گردد.

از مشکلاتی که در این بازارها وجود دارد می توان به «عدم کنترل کیفیت» و «عدم ضمانت پرداخت» اشاره کرد.

کارکرد بازارهای مشتری به مشتری (C2C)

یکی از اساسی ترین مولفه های قدرتمند در این بازارها، « رقابت » است.یکی از خصوصیات دیگر این بازار «دسترسی گسترده» و «حق انتخاب» است زیرا حاضرین در این بازار، اغلب مواردی را پیدا می کنند که یافتن آنها در جای دیگر دشوار است. یکی از خصوصیات دیگر این بازار این است که باتوجه عدم حضور واسطه ها، عمده فروشان، شبه عمده فروشان و خرده فروشان هزینه ها کمتر است و قاعدتاً باید قیمتها پایینتر و مناسبتر باشند.

امروزه غولهای خرده فروشی تاثیرهای فراوانی بر این بازار گذاشته اند. یکی از مشهورترین این آثا «اثر آمازون» است که از نام خرده‌فروش آنلاین محبوب جهانی آمازون نامگذاری شده است. این اثر به دستاوردهای رقابتی تجارت الکترونیک اشاره دارد که امروزه خریداران بیشتری به‌جای خرید از فروشگاه‌های فیزیکی، بصورت آنلاین خرید می‌کنند.