عمده فروش (wholesaler) کیست؟

عمده فروش یا هولسلر (wholesaler) کیست؟

مبحث تقسیم بندی توزیع کنندگان در بازاریابی مبحث بسیار گسترده‌ای است که اساتید مختلف تقسیم بندیها و مشخصات مختلفی برای بازارها و توزیع‌کنندگان درون آنها انجام داده اند. یکی از تقسیم بندیهایی که در خصوص انواع توزیع کنندگان انجام شده، تقسیمبندی توزیع کنندگان به سه سطح توزیع کننده عمده فروش (wholesaler) ، توزیع کننده شبه عمده و توزیع کننده خرده فروش است.

توزیع کننده عمده یا هولسیلر(wholesaler)، توزیع کننده‌ای است که کالا را بصورت عمده از تولید کننده تهیه نموده و آن را یا بصورت مستقیم یا بصورت غیر مستقیم به خرده فروش می‌رساند. عموما این سطح از توزیع کنندگان، تخفیف های ویژه دریافت نموده و بر تصمیمات تولید کننده تاثیرگذار هستند.

برخی از آنها ممکن است به اشکال مختلف با تولید کننده شراکت نموده و یا برروی خط مشی کاری او تاثیر بگذارند.  به هررو تعداد این توزیع کنندگان عموما کم است و با یکدیگر رقابت زیادی ندارند. بسیاری از توزیع کنندگان عمده با یکدیگر توافقات تجاری دارند که موجب میشود از صدمه دیدن در دراز مدت در امان باشند.

عمده فروشان یکی از نقشهای بسیار قدیمی در توزیع را برعهده دارند. آنها زمانی که امکانات به شکل امروزی توسعه نیافته بود، نقش مهمی در ارسال و توزیع کالا و محصولات مختلف برعهده داشتند. امروزه با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، مصرف کنند مستقیما با تولید کننده در ارتباط است و نیازی به واسطه های مختلف به شکل قبل نیست. اما قدرت این توزیع کنندگان عمده با توجه به میزان پولی که در این مدت بدست آورده اند، غیر قابل انکار است.

امروزه بسیاری از توزیع کنندگان عمده، به فکر تولید یا توزیع خرده فروشی افتاده و اقدامات لازم در این خصوص را انجام داده اند. البته سیستم توزیع در کشور ما هنوز بسیار سنتی و بسیار «گران» است. با درصدهای توزیعی که در کشور ما جابجا می شود، می توان در کشورهای توسعه یافته یک شرکت را اداره کرد اما در کشور ما، اتلاف انرژی و وقت و هزینه به درصدهای بالایی اتفاق می افتند که سیستم توزیع را بسیار ناکارآمد کرده و حتی در برخی اوقات آن را زیان ده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *