یو.پی.سی(UPC) چیست؟

یو.پی.سی یا(The Universal Product Code) کد بین المللی محصول، یک نماد بارکدی است که ابتدا در ایالات متحده اختراع شد و امروزه در اثر کثرت مصرف تقریبا یک نماد بین المللی برای شناسایی مشخصات محصولات است. این نماد به قدری کاربرد پیدا کرده که در فروشگاههای زنجیره ای بدون برچسب این نماد، کالا به انبار وارد نخواهد شد.

همچنین با استفاده از تکنولوژی بارکدخوان سرعت ارائه خدمات به مشتریان در زمان خرید را به حدی بالابرده که اگر این کد روی محصولی نباشد، مطمئنا در زمان محاسبه آن در کنار صندوق با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. این شناسه اندکی با اس.کی.یو تفاوت دارد و در مبادلات بین المللی به طور گسترده برای ردیابی کالاهای تجاری در فروشگاه ها استفاده می شود.

این شناسه از دیدگاه فنی به یو.پی.سی.ای اشاره دارد. درواقع این شناسه از دوازده رقم عددی تشکیل شده است که هر یک از این اعداد به طور اختصاصی به یکی از مشخصه های تجاری محصول اشاره میکند.

به صورت خلاصه این شناسه درواقع بارکدی است که به طور کلی برای اسکن کالاها در نقطه فروش، مطابق استاندارد بین المللی جی.اس.وان استفاده می شود. البته هنوز این شناسه در بسیاری از صنایع استفاده نمیشود. به عنوان مثال در صنعت پوشاک یا مبلمان این شناسه بیشتر تجملی و لوکس است و استفاده ابزاری ندارد.

این نماد مقداری با اس.کی.یو تفاوت دارد و به مشخصات بزرگتری اشاره میکند که ممکن است در سایر شناسه ها نیازی به اشاره به آنها وجود نداشته باشد. مثلا این شناسه به کشور تولید کننده محصول و یا منطقه خاص یا نوعی از سیستم توزیع و خصوصا قیمت محصول اشاره میکند.

نوشته: فرامرز عیب پوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *