آیکن (icon) چیست و چه کاربردی دارد؟

آیکن (icon) چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه آیکن (icon) به معنای نماد یا تصویری کوچک است که نشان دهنده یک برنامه، فایل یا عملکرد است. آیکونها در بدو اختراع برای در سیستم‌عامل‌های دارای رابط کاربری گرافیکی(GUI)، توسط شرکتهایی ماندد اپل و مایکروسافت و بعدها لینوکس خلق شدند.

به عبارت دیگر آیکونها میانبرهای بصری هستند که به کاربران امکان می دهند به سرعت به موارد مختلف روی دسکتاپ یا سیستم های مدیریت فایل خود دسترسی داشته باشند و با آنها تعامل برقرار کنند.

آیکون ها به این دلیل که به کاربران اجازه می دهند هدف یک موضوع را در سیستم شناسایی کنند، مفید هستند. آیکونها همچنین در زمان کاربران صرفه جویی می کنند زیرا نیاز به پیمایش در تعدادی زیادی از پوشه ها یا تایپ یک دستور خاص برای دسترسی به یک برنامه یا موضوع را دور می زنند. تصویر کامپیوتر من(My Computer)، در نسخه های مختلف ویندوز مایکروسافت از نمونه های شناخته شده است.

البته آیکون ها با وجود اینکه در دنیای کامپیوتر شناخته شدند، از قدیم وجود داشتند. حتی پیش از زمانی که خط اختراع شود، قبایل و طوایف انسانی، علامتها و نشانه های مخصوص به خود را داشتند که به نوعی آنها اولین آیکونها تاریخ بشر بودند.

تفاوت آیکن و لوگو چیست؟

آیکن(icon)، معمولاً نشانه‌ی گرافیکی است که به شکل یک نوشته، علامت، سمبل، طرح گرافیکی یا ترکیبی از همه این موارد باشد اما الزاما به برند خاصی اشاره ندارد اما لوگو(logo)، با داشتن خصوصیات آیکن، نماد یا نشانه یک برند، سازمان یا موضوعی خاص است. به عبارت دیگر آیکن میتواند عمومی باشد ولی لوگو به موضوعی خاص وابسته است.

نشانه هایی که از قدیم ادیان، قومیتها یا فرقه ها برای معرفی خود داشتند، آیکون محسوب نمی شوند. عملاً این نشانه ها، «لوگوی» این مجموعه ها بودند نه آیکون زیرا به فرقه یا موضوعی خاص اختصاص داشتند. همانگونه که می دانیم، یکی از قویترین لوگوهای تاریخ، علامت صلیب مسیحیان است که از دو خط متقاطع تشکیل شده. بعدها علامت حزب نازی، یکی از تاثیرگذارترین و وحشتناکترین لوگوهای تاریخ بشری شد که از همان لوگوی صلیب گرفته شد.

آیکونیک بودن چیست؟

آیکونیک(Iconic)، بودن به معنای خاطره انگیز  بودن یا سمبلیک و نمادین بودن یا به یادماندنی بودن است. به عنوان مثال به منظره یا رخدا یا موضوعی خیره کننده یا مثال زدنی اطلاق می شود. به عنوان مثال به یک لحظه تاریخی(Iconic monument) یا به یادماندنی و خاص یا خاطره انگیز لحظه ای که به این سادگی از یاد نرفته و به خاطر آوردنش بسیار ساده و آسان باشد.

تفاوت آیکن و ماسکات چیست؟

آیکن را نباید با ماسکات(Mascot)، اشتباه گرفت. ماسکات یا کاراکتر یا شخصیت برند، شخصیتهایی کارتونی، فنتزی یا حقیقی هستند که برای ایجاد جوی انرژیک و شاد برای مخاطبان برند ساخته می شوند. ماسکات ها فقط بخشی از یک لوگو و برند هستند و به یک برند خاص تعلق دارند در حالی که آیکون موضوعی عمومی است.

آکادمی آنلاین عیب پوش