محتوا چیست؟

محتوا(content)، چیست؟

محتوا(content)، گونه ای از اطلاعات است که در رسانه های ارتباطی موجود است و ساختار مشخصی دارد. محتوا میتواند در اینترنت، سینما، تلویزیون، رادیو، سی دی، کتاب، مجلات، هنرهای فیزیکی و رویدادهای زنده عرضه شود. مخاطب محتوا، کاربران نهایی هستند. ارائه محتوا فرآیندی است که در آن هر کسی که با هر نوع محتوایی روبرو ‌شود، یا چرخه‌ای را طی ‌کند که در آن با محتوا مواجه ‌شود، آن را تفسیر کند و به اشتراک‌گذاری آن با افراد دیگر ادامه ‌دهد.

ظهور عصر اطلاعات منجر به پیشرفت محتوا به عنوان نوعی کالای تولید انبوه برای توزیع از طریق راه هایی مانند اینترنت (و به طور خاص رسانه های اجتماعی) و حرفه ای سازی تولید محتوا شده است.

به هر محتوایی که توسط یک فرد یا از طرف شخص تولید یا منتشر شود و از طریق کتاب، مجلات، بروشورها، خبرنامه ها، روزنامه ها، رسانه های اجتماعی، بیلبوردها، وب سایت ها، برنامه های کاربردی تلفن همراه، تلویزیون و رادیو منتشر شود، «محتوای رسانه ای» می گویند.

بطور کلی محتوا برای انسان به عنوان مخاطب قابل درک و استفاده است و فرایند ویرایش (حداقل پیش از عرضه و ترجیحاً حتی پس از عرضه) در مورد آن معنا دارد و قابل اعمال است.

محتوای دیجیتال دارای همه‌ی ویژگی‌های بالا است. اما یک ویژگی دیگر هم دارد و آن این است که برای انتقال و ذخیره‌سازی و مصرف آن از بستر و زیرساخت دیجیتال استفاده می‌شود.

چنین تعریفی می‌تواند مواردی مانند کتاب‌ها، مقالات، فایل‌های صوتی و پادکست‌ها، ویدئو‌ها و انیمیشن‌ها، بسته‌ها و محصولات آموزشی، پست‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و ایمیل‌ها دیجیتال را پوشش دهد.