یو پی سی (UPC) یا بارکد (Universal Product Code) چیست؟

یو پی سی (UPC) یا بارکد (Universal Product Code) چیست؟

اصطلاح یو پی سی (UPC) درواقع کد بین المللی محصول است که نماد بارکدی است که برای اولین بار در ایالات متحده اختراع شد و امروزه در اثر کثرت مصرف تقریبا نمادی بین المللی برای شناسایی مشخصات محصولات است. این نماد به قدری کاربرد پیدا کرده که در فروشگاههای زنجیره ای بدون برچسب این نماد، کالا به انبار وارد نخواهد شد.

همچنین با استفاده از تکنولوژی بارکدخوان سرعت ارائه خدمات به مشتریان در زمان خرید را به حدی بالابرده که اگر این کد روی محصولی نباشد، مطمئنا در زمان محاسبه آن در کنار صندوق با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. این شناسه اندکی با اس.کی.یو تفاوت دارد و در مبادلات بین المللی به طور گسترده برای ردیابی کالاهای تجاری در فروشگاه ها استفاده می شود.

این شناسه از دیدگاه فنی به یو.پی.سی.ای اشاره دارد. درواقع این شناسه از دوازده رقم عددی تشکیل شده است که هر یک از این اعداد به طور اختصاصی به یکی از مشخصه های تجاری محصول اشاره میکند.

به صورت خلاصه این شناسه درواقع بارکدی است که به طور کلی برای اسکن کالاها در نقطه فروش، مطابق استاندارد بین المللی جی.اس.وان استفاده می شود. البته هنوز این شناسه در بسیاری از صنایع استفاده نمیشود. به عنوان مثال در صنعت پوشاک یا مبلمان این شناسه بیشتر تجملی و لوکس است و استفاده ابزاری ندارد.

این نماد مقداری با اس.کی.یو تفاوت دارد و به مشخصات بزرگتری اشاره میکند که ممکن است در سایر شناسه ها نیازی به اشاره به آنها وجود نداشته باشد. مثلا این شناسه به کشور تولید کننده محصول و یا منطقه خاص یا نوعی از سیستم توزیع و خصوصا قیمت محصول اشاره میکند.

آکادمی آنلاین عیب پوش