هلدینگ چیست؟

بسیاری از افراد تصور یا دست کم تصور درستی از یک شرکت هلدینگ ندارند. بطور عام در سازمانهای ایرانی این باور وجود دارد که شرکتی که بزرگ شده و دارای چند شرکت کوچکتر است یا حداقل اعضای هیئت مدیره مشترکی دارد، هلدینگ است. اما چیزی که در حقیقت به عنوان یک شرکت هلدینگ شناخته می شود تصور عام نیست. طبیعی است که بسیاری از موفق ترین شرکت های دنیا شرکت هایی را در اختیار دارند.

این مقاله جهت درک شرکتهای هلدینگ نوشته شده است. چرا که هلدینگ ها نقش اساسی در اقتصاد مدرن بازی می‌کنند. و شاید در یک روز خوب هرکدام از ما صاحب یک هلدینگ باشیم. بنابراین باید با آن آشنایی کامل داشته باشیم.

این مقاله ترجمه یکی از بهترین مقالات در این باب است که به فارسی ترجمه شده و یک بررسی علمی از این مقوله را با زبانی ساده توضیح داده است. کسانی که به دنبال شیرجه رفتن عمیق تر در موضوع هستند می توانند توضیحی پیشرفته تر درباره نحوه عملکرد یک شرکت هلدینگ ، از جمله عناصر حفاظت از دارایی مانند “سیلوهای” که برای جداسازی مالکیت معنوی ارزشمند استفاده می شوند ، پیدا کنند. در اینجا ، ما به ساختار کلی ، هدف و مزایای برگزاری شرکت ها ، همراه با چند نمونه خاص برای زمینه می پردازیم.

هلدینگ چیست؟

تعریف هلدینگ

بصورت ساده، هلدینگ شرکتی است که هیچ گونه فعالیت مستقیم یا کسب و کار فعالی ندارد. در عوض، دارایی دارد. این دارایی ها می توانند پول، طلا، سهام در سایر شرکت ها، شرکت های با مسئولیت محدود، مشارکت محدود، صندوق های سهام خصوصی و عمومی، صندوق های تامین سرمایه، سهام عمومی، اوراق بهادار، املاک و مستغلات، حقوق ضبط و پخش، برند، ثبت اختراعات، حق چاپ یا رانت باشد. تقریباً هر چیزی که ارزش سرمایه گذاری یا مبادله را داشته باشد.

با این تعریف، باور عمومی ما در خصوص هلدینگ، کمی دچار تغییر میشود. به عنوان مثال ، یکی از معتبرترین هلدینگ های جهان هلدینگ جانسون اند جانسون است. این بنگاه همواره در حال خرید سهام و تغییر و افزایش دارایی است. این هلدینگ در واقع هیچ کاری را به معنای کار انجام نمیدهد. در عوض درنتیجه کسب تجربه و دانش از تاریخ پیچیده خود، سهام بیش از 250 شرکت مختلف را در اختیار دارد. مالکیت مستقیم، تفاوت چندانی با مالکیت سهام شرکتهای مختلف ندارد. سرمایه گذاری های این هلدینگ بیشتر در سه بخش عمده دسته بندی میشود.  مراقبت های بهداشتی، تجهیزات پزشکی و داروسازی. اما هر یک از شرکت های تابعه این هلدینگ، شرکت هایی مستقل با دفاتر مختص به خود، حساب های بانکی مجزا و امکانات تولیدی غیروابسته به هم هستند. هر یک از این شرکتها در کشورهای مختلف در سراسر جهان واقع شده‌اند و توسط کارمندان بومی هدایت میشوند.

سهامداران جانسون اند جانسون هیئت مدیره هلدینگ را برای محافظت از منافع خود انتخاب کرده اند. این هیئت مدیره مسئول تعیین سیاست سود سهام و استخدام مدیرعامل است. مدیرعامل هم زیردستان مستقیم خود را استخدام می کند. این گروه از افراد به طور جمعی قدرت تعیین مدیرعامل و مدیران کلیدی در شرکتهای تابعه تحت کنترل جانسون و جانسون را دارند. شرکت مادر با کاهش هزینه ها به دلیل استحکام کلی، از شرکتهای زیر مجموعه پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال ، جانسون و جانسون می توانند اوراق قرضه را با نرخ پایین صادر کنند، سپس به شرکتهای خود وامهایی را با نرخی که شرکتهای تابعه نمی توانند در صورت شرکتهای مستقل ، وام دهند ، وام دهند. این هزینه های بهره را کاهش می دهد و به نوبه خود هم بازده سهام و هم بازده دارایی را افزایش می دهد.

هلدینگ
هلدینگ

شرکت های بزرگ اینگونه از خود محافظت می کنند. به عنوان مثال پروکتراندگمبل یا پی.اند.جی در واقع holdıng است زیرا شرکت های مختلفی را برای اهداف مختلف دارد. برخی از شرکت های تابعه دارای نام های تجاری مانند مواد شوینده با برند تاید هستند. سایر شرکتهای تابعه کاملاً مجزا دارای کارخانه های تولیدی هستند که جزر و مد را تولید می کنند و آن تولید کنندگان به شرکت صاحب نام تجاری حق امتیاز حق بیمه می پردازند. به این ترتیب اگر بابت بدهی به سایر شرکتها از شرکت شکایت شود، هلدینگ پی.اند.جی هرگز و تحت هیچ شکایتی امکان ندارد که برند تاید را از دست بدهد. در عوض در بدترین حالت کارخانه یا توزیع کننده ورشکسته می شوند و برند و هلدینگ درجای خود باقی خواهند ماند.

آکادمی آنلاین عیب پوش

JOSHUA KENNON