هیوندای چگونه بازار ترکیه را تسخیر کرد؟

شرکت هیوندای در سال 2000 در ترکیه برای افزایش فروش مدل اکسنت (نسل دوم معروف به دوج ورنا) خود، به روشی جالب و منحصر به فرد روی آورد. این شرکت با افزودن چاشنی تبلیغات و خلاقیت، اقدام به فروش این کالا بصورت پخش مویرگی نمود.

البته پخش مویرگی در فروش اتومبیل با تحویل درب منزل یک خودرو تفاوت دارد. این شرکت برای فروش این مدل دقیقا متوسل به روشهایی شد که برای پخش مویرگی یک کالا از آنها استفاده می‌شود. جالب اینکه این اقدام از طرف مشتریان از استقبال نسبتا خوبی نیز برخوردار شد. این طرح بدین شکل انجام میشد که مشتریان در مکانهای مختلف بعضا توسط کارشناسان فروش شرکت ویزیت میشدند. تبلیغات بسیار گسترده در تلویزیون و بیلبوردها پشتیبان این امر بود. در واقع در این فروش از روش پخش سرد استفاده شده بود. خودرو پس از سفارش به کارشناسان فروش، در محل مشتری با درصد بیشتری تخفیف و با اقساط بلند مدت و با پیش پرداخت بسیار معقولی تحویل می‌شد.

تخفیفات در این طرح صرفا به این روش فروش مربوط بود و درصورتیکه مشتری برای خرید به نمایندگی های مجاز این شرکت مراجعه می‌نمود، از شرایط عادی استفاده می‌کرد. این مهم موجب آن شد تا حرکت کامیونهای خودروبر هیوندای در سرتاسر شهر دیده شود و همین امر موجب تحریک افکار عمومی شده بود. با دیدن یک کامیون خودروبر در سطح شهر، اینگونه به نظر میرسید که همگان در حال خرید خودروهای هیوندای هستند. این مهم موجب افزایش چشمگیر فروش اتومبیل مذکور در آن کشور شد. عمدتا  و در حالت عادی هیچ گاه خودرو قابلیت پخش مویرگی را ندارد اما این شرکت ثابت کرد که هرکالایی را میتوان بصورت پخش به فروش رسانید.

برگرفته از کتاب: مهندسی فروش

نوشته: احمد صفار، فرامرز عیب‌پوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *