کالبدشکافی مشتری

کتاب کالبدشکافی مشتری، نوشته دکتر محمود محمّدیان (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی) و میلاد کریمی(کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی)، توسط انتشارات مهربان در تهران به چاپ رسیده است. نویسندگان کتاب بر این باورند که شرکت‌ها برای فایده رسانی بهتر به مشتریان خود و تامین هر چه بیشتر رضایت آنها، به اطلاعات صحیح و ارزشمند نیاز دارند. زیرا محصولات و برنامه‌های بازاریابی خوب حاصل اطلاعات معتبر درباره نیازها و خواسته‌های مشتریان است.

بازاریابان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق تحقیقات بازاریابی بدست آورند. تحقیقات بازاریابی شاخه‌ای از علم بازاریابی است که به طراحی، جمع آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش نظام مند داده‌های اطلاعاتی درباره یک وضعیت خاص بازاریابی می‌پردازد. لازم به ذکر است که رایج ترین ابزار در فرایند تحقیقات بازاریابی، پرسشنامه است. نویسندگان در این کتاب سعی کرده‌اند تا با استفاده از جدیدترین منابع معتبر، مخاطبان را با مفاهیم و پرسشنامه‌های مربوط به سه بعد دانش، نگرش و رفتار مشتریان آشنا کنند.

این کتاب، حاصل مطالعات چند ساله‌ نویسندگان آن است. اعتقاد نویسندگان بر این است که شرکت‌ها برای فایده‌رسانی بهتر به مشتریان خود و تامین هر چه بیشتر رضایت آنها، به اطلاعات صحیح و ارزشمند نیاز دارند. زیرا محصولات و برنامه‌های بازاریابی خوب حاصل اطلاعات معتبر درباره نیازها و خواسته‌های مشتریان است. بازاریابان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق تحقیقات بازاریابی بدست آورند. تحقیقات بازاریابی شاخه‌ای از علم بازاریابی است که به طراحی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش نظام‌مند داده‌های اطلاعاتی درباره یک وضعیت خاص بازاریابی می‌پردازد.

رایج‌ترین ابزار در فرایند تحقیقات بازاریابی، پرسشنامه می‌باشد. مولفان در این کتاب سعی کرده‌اند تا با استفاده از جدیدترین منابع معتبر، مخاطبان را با مفاهیم و پرسشنامه‌های مربوط به سه بعد دانش، نگرش و رفتار مشتریان آشنا کنند. بنابراین با مطالعه این کتاب به وادی جذابی از علم بازاریابی قدم خواهید گذاشت که تعاریف و سنجه‌های روز دنیا را برای ارزیابی متغیرهای مربوط به مشتری در اختیار شما قرار خواهد داد. مطالعه و بهره-برداری از این کتاب را می‌توان به تمامی مدیران ارشد شرکت‌ها، فعالان حوزه بازاریابی و مشتری مداری، تمامی صاحبان مشاغل که قصد دارند کسب-وکار سنتی خود را بازارمدار کنند و همچنین اساتید دانشگاه‌ها توصیه کرد.

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به فهرست مطالب كتاب بیندازیم، این کتاب در سه بخش و 35 فصل تالیف شده که به ترتیب به متغيرهاي دانشي ، مديريت دانش مشتری، سرمايه مشتري ، آموزش مشتري ، يكپارچگي با مشتري، تخصص مشتري ، سنجش مشتري ، متغيرهاي نگرشي،  رضايت مشتري ، اعتماد مشتري ، ادراك مشتري، ارزش مشتري ، تعهد مشتري ، تجربه مشتري ، تصوير مشتري ، نگرش مشتري ،  انتظارات مشتري، تعيين هويت مشتري، خدمات مشتري ، تاييد مشتري،  محبت مشتري ، درگيري ذهني مشتري ، راحتي استفاده ، متغيرهاي رفتاري ، وفاداري مشتري ، مشتري مداري ، مديريت ارتباط با مشتري ، مشاركت مشتری ، هزينه تغيير يراي مشتری، نيات مشتري ، شكايت مشتري ، قصد تغيير براي مشتري ، پاسخ گويي به مشتري، تبليغات دهان به دهان مشتري، وابستگي مشتري ، سفارشي سازي محصول ، قدرداني مشتري ، انطباق اجتماعي مشتري، پرداخته است.

مطالعه این کتاب منحصر به فرد برای دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی و استفاده در پایان نامه‌های خود بسیار مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *