ادوارد دوبونو کیست؟

ادوارد دوبونو کیست؟

ادوارد چالرز فرانسیس پابلیوس دوبونو (Edward Charles Francis Publius de Bono) ، مشهور به « ادوارد دوبونو » ، اندیشمند بزرگ « تفکر » و « خرد » نویسنده و متفکر اهل مالت(جمهوری مالتا) و مبتکر « تفکر جانبی »، « تفکر خارج از چارچوب » و « تکنیک شش کلاه تفکر » و پدر «علم تفکر» است.

زندگی دوبونو

ادوارد چارلز(Edward de Bono) در سال ۱۹۳۳ در مالت به دنیا آمد. دوران تحصیل لاو در رشته پزشکی در دانشگاه مالت، مصادف با وقوع در زمان جنگ جهانی دوم بود.

پس از اتمام این تحصیلات، او با بورسیه به دانشگاه آکسفورد رفت و با دریافت مدرک افتخاری در رشته‌های روانشناسی و علوم طبیعی و مدرک دکترای فلسفه از آن دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. بعدها دوبونو از دانشگاه کمبریج یک کارشناسی ارشد و یک دکترا نیز دریافت کرد.

میراث دوبونو

میراث وی در روند تفکر بسیار تاثیرگذار بود. دوبونو، یکی از معدود دانشمندانی است، که اصول و چگونگی فکر کردن را به دانشجویان و پیروان خود آموزش داده است. از این متفکر و اندیشمند ارزشمند بین المللی، کتابها و آثار بسیاری برجای مانده است.

کتاب‌های ادوارد دوبونو تقریبا با تمام نویسندگان متفاوت است. شاید اغلب نویسندگان تفکرات خود را در کتابها به ما منتقل کنند اما دوبونو، نحوه چگونه فکر کردن را به خواننده آموزش می‌دهد و این موضوع بسیار مهم است.

از سری کتابهای دوبونو می توان به آثاری همچون «کتاب چگونه ذهن زیبایی داشته باشیم؟» ، « کتاب شش الگوی تفکر »، « کتاب ایده خلاق »، « کتاب شش کلاه تفکر »، « کتاب شش مدال ارزش‌ها »، « کتاب مدیریت و آموزش فکر »، « کتاب تفکر جانبی »، « کتاب هنر سریع فکر کردن »، « کتاب اصول بنیادی خرد »، « کتاب شش کفش عمل »، «کتاب تفکر نو: راهی به سوی زندگی پرشور و حرارت » اشاره کرد. دوبونو آثار بسیاری دارد که از طرف خوانندگان آثار او پنهان نماینده اما به اندازه شش کلاه تفکر وی شناخته شده نیست.

آکادمی آنلاین عیب پوش