کتاب ادب فرد به ز دولت اوست

کتاب ادب فرد به ز دولت اوست

کتاب “ادب فرد به ز دولت او”، تالیف دکتر لیلا جراحی (استاد دانشگاه)، در سال 97 چاپ شده و در نیمه دوم سال 98 توسط انتشارات مهربان در تهران به چاپ دوم رسید.

کتاب”ادب فرد به ز دولت اوست” نوشته دکتر لیلا جراحی، کتابی درباره آداب معاشرت است. در این اثر درباره شیوه‌های رفتار صحیح در حضور جمع، سخن گفتن، راه رفتن، نشستن، میهمانی رفتن، صرف غذا و رفتار در بسیاری موقعیت‌های اجتماعی دیگر است.

عموما در مدرسه، دبیرستان و دانشگاه، موضوعات درسی و علمی به وفور آموزش داده می‌شود. اما چیزی که واقعا جای آن در فرهنگ آموزش ما خالی است، آموزش چگونه زندگی کردن و چگونه معاشرت کردن است. کشورهای مختلف کتابها و آموزشهای فرهنگی و آداب دانی زیادی دارند. بسیاری از کشورها حتی چندین ترم از زمان تحصیل دانشجویان را صرف آموختن فرهنگ، تاریخ، آداب معاشرت و آموزش زندگی و روابط اجتماعی به آنها می‌کنند.

درست است که نياکان ما به آداب معاشرت و رعايت نزاکت فردی و اجتماعي توجه بسيار زيادی داشتند. اما این مهم امروزه نه جایگاه مدون و درستی دارد و نه مشخص است که چه کسی متولی آموزش آن است. ایران نخستین کشوری بود که یکتاپرست شد. نیاکان ما در ایران باستان، تأکيد داشتند که فرزندانشان افکار، گفتار و رفتار نيکو و پسنديده داشته باشند و طبيعت و مردم و والدين خود را دوست بدارند و به ايشان احترام بگذارند و همچنين از آنجايي‌که معتقد بودند که دروغگويي سرآغاز تمام زشتي‌ها و پليدي‌ها بوده و فرد دروغگو به سراي ناپاکان(دوزخ) خواهد رفت از سن پنج سالگي به فرزندان خود راستگويي که يکي از ارکان آداب معاشرت است را آموزش می‌دادند.

ما نمی توانیم اطرافیانمان را مجبور کنیم که ما را دوست داشته باشند. اما می توانیم با رعایت مواردی نظیر بهداشت فردی، ادب و متانت، اعتدال در کلام و رفتار، درستکاری، صداقت، راستگویی، رازداری، عدم کنجکاوی در زندگی فردی و اجتماعی دیگران، احترام به حقوق سایرین، وقت شناس بودن، داشتن پوشش مناسب با زمان و مکان و در یک کلام داشتن افکار، گفتار و کردار نیک، کاری کنیم که سایرین ما را دوست داشته باشند و با دیده اعتماد و احترام به ما بنگرند.

کتاب “ادب فرد به ز دولت اوست”، بصورت کاربردی اشاره به همین موارد دارد. این کتاب بصورت کاربردی و آموزشی گام به گام، شیوه تعامل درست با اجتماع را به ما خواهد آموخت. مطالعه این کتاب به تمامی افراد در هر صنف و جایگاهی، توصیه می‌شود.