معضل اجتماعی

فیلم سینمایی معضل اجتماعی(The Social Dilemma)، مستند آمریکایی محصول سال ۲۰۲۰ به کارگردانی جف اورلوفسکی و نویسندگی اورلوفسکی، دیویس کومبه و ویکی کورتیس است. این مستند به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه طراحی شبکه‌های اجتماعی اعتیاد را برای به حداکثر رساندن سود، و توانایی آن در دستکاری دیدگاه‌ها، احساسات، و رفتار مردم و انتشار تئوری‌های توطئه و اطلاعات نادرست، پرورش می‌دهد. این فیلم همچنین تأثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت روان، به ویژه سلامت روان نوجوانان و افزایش نرخ خودکشی نوجوانان را بررسی می کند.

این فیلم شامل مصاحبه هایی با بسیاری از کارمندان سابق شرکت های شبکه های اجتماعی به همراه محققان دانشگاهی است. برخی از این مصاحبه‌ها، اشاره می‌کنند که پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های بزرگ فناوری، تغییرات مثبتی را برای جامعه نیز ایجاد کرده‌اند.

داستان فیلم

مصاحبه شوندگان درباره نقش شبکه های اجتماعی در قطبی شدن سیاسی در ایالات متحده و تأثیری که تبلیغات الگوریتمی بر رادیکال شدن سیاسی داشته است، بحث می کنند. این فیلم همچنین بررسی می کند که چگونه پلتفرم های شبکه های اجتماعی بر انتشار اخبار جعلی تأثیر گذاشته اند و چگونه دولت ها از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده کرده اند. این مصاحبه‌ها در کنار نمایشنامه‌سازی‌هایی از اعتیاد نوجوانان به شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شوند. این نمایشنامه ها توجه را به نگرانی فزاینده رادیکالیزه شدن جوانان در اینترنت جلب می کند.

این فیلم به زیربنای روانشناختی و تکنیک های دستکاری می پردازد که به ادعای آن، شبکه های اجتماعی و شرکت های فناوری کاربران را معتاد می کنند. فعالیت آنلاین افراد توسط این شرکت‌ها مشاهده، ردیابی و اندازه‌گیری می‌شود و سپس از این داده‌ها برای ساخت مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند که اقدامات کاربرانشان را پیش‌بینی می‌کنند.

تریستان هریس، متخصص اخلاق طراحی سابق گوگل و یکی از بنیانگذاران مرکز فناوری انسانی، در این مستند توضیح می دهد که سه هدف اصلی شرکت های فناوری وجود دارد:

  • هدف تعامل: افزایش استفاده و اطمینان از ادامه پیمایش کاربران.
  • هدف رشد: اطمینان از بازگشت کاربران و دعوت از دوستانی که حتی دوستان بیشتری را دعوت می کنند.
  • هدف تبلیغات: اطمینان حاصل شود که در حالی که دو هدف فوق اتفاق می افتد، شرکت ها نیز تا حد امکان از تبلیغات درآمد کسب می کنند.