آیینه سیاه

سریال آیینه سیاه یا بلک میرور(Black Mirror)

مجموعه تلویزیونی آیینه سیاه یا همان «بلک میرور»، یکی از شاهکارهای نتفلیکس درباره همزیستی انسان و تکنولوژی است. این مجموعه اپیزودیک تلویزیونی ساخت کشور انگلستان است که در شش فصل آن، بازیگران مشهور انگلیسی و هالیوودی حضور دارند. کارگردانی این اثر را چارلی بروکر برعهده داشته است.

درباره سریال

این مجموعه نیز به تقلید برخی از تولیدات نتفلیکس مانند «عشق، مرگ و رباتها»، بصورت اپیزودیک ساخته شده و حتی ژانرهای تصویربرداری و نورپردازی و فضاهای آن نیز باهم متفاوت است.

در تنوع ژانرهایی که این مجموعه تلویزیونی دارد، بیشتر به دیستوپیایی های از آینده نزدیک با چاشنی فناوری علمی-تخیلی پرداخته شده و نوعی پیش بینی آینده یا گمانه زنی غالباً بدبینانه درباره آینده را دربر دارد. شاید بیش از حد نگاه بروکر در این سریال مانند نام آن کاملاً سیاه و بدبینانه به نظر برسد اما با گره خوردن روزافزون تکنولوژی به زندگی بشر هر روز شاهد آن هستیم که تغییراتی در حال رخ دادن است که شاید تمامی آنها، دلخواه ما نیست.

فیلمنامه این مجموعه با اقتباسی از داستان افق(The Twilight Zone) که داستانی آمریکایی در ژانر وحشت بود گرفته شد. مجموعه بلک میرور توانست با گلچینی از داستانهای این مجموعه محبوبیتی مجدد برای این داستان ایجاد کند. پس از موفقیت سریال فیلم سینمایی آن نیز ساخته شد که البته نتوانست موفقیت سریال را داشته باشد.

بسیاری از منتقدین این مجموعه، موفقیت آن را به تغییر انگیزه های سود ناشی از افزایش مصرف جریان تلویزیون نسبت دادند اما به هررو تماشاگران از این مجموعه استقبال کردند.

نکات آموزنده

بسیاری از منتقدین و تماشاگران نگاه بروکر را بیش از حد بدبینامه تلقی کرده اند اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که تکنولوژی هر چه داشته باشد و هر چقدر هر مفید باشد، اولا اخلاق مدار نیست و ثانیا انسان نیست. بنابراین هیچ راهی برای مذاکره یا حتی بازگشت از تصمیمات آن وجود ندارد و زمانی که تصمیمی بگیرد، در اجرای آن کاملاً قاطع است.

اینکه چه میزان تصمیمات تکنولوژی به نفع یا زیان ماست برای او اهمیتی ندارد و صرفاً کاری را انجام می دهد که خالقان آن از آن خواسته اند. حتی اینکه تا چه میزان می توان به آن اطمینان کرد که به خالقان خود نیز وفادار بماند جای شک و تردید دارد. به هررو، از روند تکنولوژی گریزی نیست و بهتر است تمامی جنبه های ان را پیش از اینکه کاملاً در آن ذوب شویم، مورد بررسی قرار دهیم.

آکادمی آنلاین عیب پوش