ممنون که سیگار می کشید

فیلم سینمایی ممنون که سیگار می‌کشید (Thank You for Smoking)

این درام کمدی بلند سینمایی، یکی از آثار درخشان سینماست که در سال 2005 در سینمایی هالیوود تولید شد. کارگردانی این اثر برعهده جیسون رایتمن بوده و بازی درخشان آرون اکهارت در آن دیدنی است.

داستان فیلم

آرون اکهارت در این فیلم نقش یکی از مدیران شرکتهای بزرگ سیگار به نام «نیک نیلر» را بازی می کند. نیلر مذاکره کننده بسیار قدرتمندی است و قدرت قانع کنندگی عجیبی دارد. وظیفه این مدیر، مذاکره، سخنوری و خصوصاً توجیه تولید سیگار و قانونی و بی ‌خطر جلوه دادن فعالیت‌های شرکتهای بزرگ صنعت دخانیات است.

این فیلم داستان یک مدیر و بازاریابی باهوش است که در صنعت توتون و تنباکو فعالیت می کند و با استفاده از فن مذاکره به صورت کاملا خلاقانه استدلال ها را به گونه ای می چرخاند که در چالش برانگیزترین شرایط نیز از صنعت سیگار دفاع کند.

آرون در واقع با موجه نشان دادن کار شرکت‌های بزرگ دخانیات، سالانه جان میلیون‌ ها نفر را در دنیا می ‌گیرد و از این طریق پول بسیار خوبی هم به دست می آورد! او اسم شرکتش را برای لاپوشانی کردن تخلفاتش، “مرکز مطالعات توتون و تنباكو” گذاشته است.

نکات آموزنده

برای آنکه بتوانیم محصولی را به دیگران بفروشیم هم می توانیم با آن ها «مذاکره» کنیم و هم می توانیم با آنها، «مجادله» کنیم. اما مذاکره با مجادله زمین تا آسمان تفاوت دارد و البته که نتیجه هر یک از این رویکردها با دیگری بسیار متفاوت است.

فیلم «ممنونم که سیگار می کشید» می‌ تواند دیدگاه ما را نسبت به بسیاری از مسائل در دنیا وسیع‌ تر کند. اگر قبل از تماشای این فیلم به سیگار کشیدن افراد مشهور توجه نمی کردیم، مطمئن باشیم که بعد از تماشای آن هر بار که یک چهره مشهور را در حال سیگار کشیدن ببینیم، فورا یاد این فیلم خواهیم افتاد چرا که پشت پرده سیگار کشیدن این افراد، داستان هایی وجود دارد که قبلا آن را نمی دانستیم! و متوجه می شویم که موضوع فراتر از نقش بازی کردن و دریافت دستمزد برای ایفای نقش است.