فیلم قلعه عقابها

فیلم سینمایی قلعه عقابها

این فیلم که ترجمه اصلی آن «جایی‌که عقاب‌ها جرات پیدامی‌کنند» است، در فارسی به «قلعه عقابها» ترجمه شد و به همین نام شهرت یافته. این اثر در ژانر رمان و ماجراجویی به کارگردانی برایان جی هاتن محصول کشور انگلستان است و در سال ۱۹۶۸ تولید شده است.

درباره فیلم

بازیگران برتر صنعت فیلم‌سازی آن دوران حضور داشتند. کلینت ایستوود، رابرت بیتی، ریچارد برتون، مایکل هوردرن، پاتریک وایمارک، اینگرید پیت و مری یور ستارگانی بودند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. باتوجه به عدم وجود جلوه های ویژه کامپیوتری در آن زمان، صحنه ها بصورت طبیعی گرفته شد به همین دلیل یاکیما کانوت یکی از بدلکاران حرفه ای هالیوودی نیز به عنوان کارگردان دوم، صحنه‌های اکشن فیلم را فیلمبرداری کرد. الف جوینت نیز بدلکاری بود که در دو سکانس از جمله سکانس مبارزه بر روی تله کابین بدلکاری کرد.

داستان  فیلم

داستان فیلم در دوران جنگ جهانی رخ می دهد. پیش از اتمام جنگ، یکی از ژنرال های اصلی امریکایی که از طراحان جبهه غربی جنگ با آلمان نازی است، توسط نازی ها اسیر می‌شود. او را برای بازجویی به اشلاب آدلر که قلعه‌ای در قله یک کوه صعب العبور است منتقل می شود. تنها راه ارتباطی با این قلعه، یک خط تله‌کابین است. متفقین تیمی از هفت کماندوهای زبده متشکل از کماندوهای امریکایی و انگلیسی را مامور نفوذ به این قلعه و نجات ژنرال می کنند.

برنامه بدین شکل است که این کماندوها باید با لباس نظامی آلمان با چتر در نزدیکی قلعه فرود آمده و وارد قلعه شوند و ژنرال را پیش از بازجویی نجات دهند. این پروژه تقریبا ناممکن است و خطرات بسیاری دارد.

نکات آموزنده

امروزه این اثر به عنوان یکی از آثا کلاسیک سینمای جهان شناخته می‌شود. این فیلم الهام بخش در دوره نوجوانی بسیاری از پسران مزین دیوارهای اتاق یا دربهای اتاق آنها بوده و یکی از فیلمهایی است که تجسم شجاعت و دلاوری است. این فیلم بیشتر برای افرادی که باور ندارند با «باور» می توان هرکاری را به ثمر رساند، الهام بخش است. افرادی که یک هدف را ناممکن می پندارند یا حوصله دستیابی به آن را ندارند.

آکادمی آنلاین عیب پوش