فیلم سیزده روز

فیلم سیزده روز

فیلم مهیج سیاسی و تاریخی سینمایی سیزده روز (Thirteen Days)، محصول سال ۲۰۰۰ آمریکا به کارگردانی راجر دونالدسون است. فیلم سیزده روز داستان بحران موشکی کوبا در سال 1962 را از منظر رهبری سیاسی ایالات متحده به نمایش می گذارد.

درباره فیلم

کوین کاستنر در نقش کنت پی اودانل، دستیار ارشد کاخ سفید، با بروس گرینوود در نقش رئیس جمهور جان اف کندی، استیون کالپ در نقش رابرت اف کندی، دادستان کل، و دیلن بیکر در نقش رابرت مک نامارا، وزیر دفاع، ایفای نقش می کند.

این فیلم همان عنوان کتاب سیزده روز رابرت.اف.کندی رابرت.اف.می و فیلیپ.دی.زلیکوف را داشته و این دومین فیلمی است که درباره این بحران ساخته شده است. اولین فیلم در این خصوص درسال 1974به نام «موشک های اکتبر» بر اساس کتاب کندی ساخته شده است.

فیلم 2000 حاوی اطلاعات جدیدی است که از طبقه بندی خارج شده اند که در دسترس تولید قبلی نیست، اما محتوای دراماتیک بیشتری دارد، به ویژه در انتخاب اودانل به عنوان قهرمان. عموماً نقدهای مثبتی از سوی منتقدانی دریافت کرد که فیلمنامه و بازی بازیگران را تحسین کردند.

داستان فیلم

در اکتبر 1962، عکس های نظارت هوایی U-2 نشان می دهد که اتحاد جماهیر شوروی در حال قرار دادن موشک های بالستیک میان برد حامل سلاح های هسته ای در کوبا است. رئیس جمهور جان.اف.کندی و مشاورانش باید برای جلوگیری از فعال شدن آنها، برنامه عملی ارائه دهند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حملات فوری نظامی آمریکا علیه سایت های موشکی و پس از آن حمله به کوبا را توصیه می کند.

کندی تمایلی به حمله و تهاجم ندارد زیرا به احتمال زیاد باعث حمله شوروی به برلین می شود که می تواند منجر به یک جنگ همه جانبه شود. کندی با استناد به The Guns of August، قیاسی با وقایعی می‌بیند که جنگ جهانی اول را آغاز کرد، جایی که تاکتیک‌های فرماندهان هر دو طرف از زمان جنگ قبلی تکامل نیافته بود و منسوخ شده بود، فقط این بار که سلاح‌های هسته‌ای در میان است، جنگ تقریباً اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.