فیلم منو

فیلم سینمایی صورت‌غذا

فیلم منو (The Menu)، درام سینمایی کمدی سیاه در ژانر وحشت به کارگردانی مارک مایلود و نویسندگی سث ریس و ویل تریسی است. فیلمنامه بر اساس داستانی اصلی از خود تریسی خلق‌شده و توسط آدام مک‌کی، بتسی کخ و ویل فرل بازنویسی شده ‌است.

فیلم منو
فیلم منو

درباره فیلم

در این فیلم ریف فاینز در نقش «اسلوویک» یک سرآشپز مشهور، در کنار گروه بازیگران متشکل از آنیا تیلور جوی، نیکلاس هولت، هانگ چائو، جانت مک‌تیر، جودیت لایت، ایمی کاره‌رو و جان لگویزمائو ایفای نقش می‌کند؛ اسلوویک گروهی را برای صرف غذا به «هاثورن» یک رستوران منحصر به فرد در جزیره‌ای دورافتاده دعوت می‌کند، جایی که یک منوی مجلل با شگفتی‌های تکان‌دهنده را برای آن‌ها آماده کرده‌است.

فیلم منو
فیلم منو

این فیلم نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ۲۰۲۲ نمایش داده شد و در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ توسط سرچلایت پیکچرز منتشر شد.

فیلم با بودجه ۳۰ میلیون دلاری بیش از ۷۳ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت و نقدهای مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرد، که در زمینه‌های فیلمنامه، بازی گروه بازیگران و موسیقی متن تحسین شده‌است. صورت‌غذا در هشتادمین مراسم گلدن گلوب نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد برای فاینز و بهترین بازیگر زن برای تیلور-جوی شد.

داستان فیلم

مارگو همراه با دوستش تایلر، با قایق به هاثورن سفر می‌کنند. جایی که رستورانی منحصر به فرد که متعلق به «جولیان اسلوویک»، سرآشپز مشهور است در جزیره‌ای خصوصی در این شهر قرار دارد. مهمانان زیادی در شام به همراه مادر سرآشپز اسلوویک حاضر هستند. «اِلسا» سرپیشخدمت رستوران، به میهمانان توری دور جزیره‌ ارائه می‌دهد، که در طی آن اشاره می‌کند که مارگو مهمان تعیین‌شده تایلر برای شب نبود…