آزمایش

فیلم سینمایی آزمایش

فیلم سینمایی آزمایش(the experiment)، فیلمی در ژانر مهیج به کارگردانی پل شیورینگ است که در سال ۲۰۱۰ بر اساس منتشر شد.

این فیلم با داستانی واقعی از روی یکی از خطرناکترین آزمایشات روانشناسی تاریخ (آزمایش زندان استنفورد)، با مدیریت پرفسور دکتر زیمباردو، استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد، ساخته شده است.

در سال ۱۹۹۲ مستندی به نام  خشم خالص(Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment)، با حضور شخص پرفسور زیمباردو ساخته شد. این مستند شامل تشریح کامل این آزمایش توسط دکتر زیمباردو، صحبت‌های اشخاص تحت آزمون و نیز تصاویر واقعی ثبت شده طی آزمون بود. در ۲۰۰۱ فیلمی سینمایی با نام Das Experiment بر اساس کتابی با نام جعبه سیاه در همین ژانر ساخته شد که بر اساس این آزمایش زیمباردو نوشته شده بود. این فیلم در سال ۲۰۱۰ با نام آزمایش(The Experiment)، ساخته شده است.

آزمایش زندان استنفورد یکی از معروف‌ترین و خطرناک‌ترین آزمایش‌های روانشناسی است که تاکنون انجام شده‌است. در این آزمایش که به سرپرستی دکتر فیلیپ زیمباردو در دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۱ انجام شد، چندین دانشجوی سالم از نظر روانی به صورت آزمایشی انتخاب و مصاحبه شده و نقش‌های زندانی و زندان‌بان را پذیرفتند.

همه ما امکان تبدیل شدن به یک شیطان را داریم. تنها راه برکنار ماندن از ظهور یک چنین خصلت شرور و غیرانسانی، آگاهی نسبت به احتمال بروز چنین پدیده‌ای و عدم وجود شرایط تبدیل ما به این موجود خطرناک است. تنها با شناخت این خطر که “موقعیت” و “قدرت” می‌تواند ما را در کمترین مدت به حیوانی بیگانه از خود مبدل کند قادر خواهیم بود از فرو غلتیدن در فساد، مصون بمانیم.