یونایتد لعنتی

فیلم سینمایی یونایتد لعنتی

فیلم سینمایی یونایتد لعنتی(The Damned United)، درام ورزشی بریتانیایی محصول ۲۰۰۹ به کارگردانی تام هوپر و اقتباس پیتر مورگان از رمان پرفروش دیوید پیس با همین عنوان است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد ساخته شده.

کتابی عمدتاً تخیلی بر اساس تفسیر نویسنده از دوران سختیها و مشکلات برایان کلاف به عنوان مدیر فوتبال لیدز یونایتد در سال 1974است. این فیلم با بودجه بی.بی.سی و کلمبیا پیکچرز ساخته شده.

این فیلم پس از اکران مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و عملکرد شین نیز مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم نامزد دریافت جوایز متعددی از جمله جایزه فیلم مستقل بریتانیا برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، جایزه الفز برای بهترین بازیگر مرد سال بریتانیا، جایزه ماهواره برای بهترین بازیگر مرد در فیلم، درام و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نویسندگان شد.

پس از ناکامی در راهیابی به جام جهانی فوتبال 1974، آلف رمزی، سرمربی تیم ملی انگلیس، جای خود را به دان ریوی (کلم مینی)، مدیر بسیار موفق لیدز یونایتد داد. جانشین ریوی در لیدز، برایان کلاف (مایکل شین)، مدیر سابق دربی کانتی و منتقد سرسخت لیدز به دلیل سبک بازی خشن و فیزیکی تحت مدیریت ریوی است. علاوه بر این، پیتر تیلور (تیموتی اسپال)، دستیار قدیمی کلاف، به او نپیوسته است.

در بخشی از فیلم کلاف در اولین جلسه تمرینی بازیکنانش را متهم می‌کند که تمام جوایزشان را با تقلب به دست آورده‌اند و سپس آنها را وادار می‌کند که با یک بازی 7 نفره شروع کنند، انگار که بچه‌های مدرسه هستند. وقتی برمنر اعتراض می کند که ریوی هرگز آنها را مجبور به انجام این کار نکرده است، کلاف به آنها یادآوری می کند که او ریوی نیست و هر بازیکنی را که دوباره نام یا روش مربی سابق را ذکر کند مجازات شدیدی خواهد دید.

این فیلم یکی از فیلمهای بسیار مفید در حوزه مدیریت است و پیشنهاد می شود تمام مدیران و فعالان در کسب و کار این فیلم را تماشا کنند.