فیلم نهنگ

فیلم سینمایی نهنگ ، درام روان‌شناختی آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی دارن آرونوفسکی و نویسندگی ساموئل دی هانتر است که بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. برندن فریزر، سادی سینک، هونگ چاو، تای سیمپکینز و سامانتا مورتون در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. داستان فیلم درباره معلم زبان انگلیسی منزوی و چاقی است که سعی می کند روابط پدری خود با دخترش را احیا کند.

فریزر برای بازی در این فیلم برنده بهترین بازیگر مرد در جوایز اسکار، جوایز منتخب منتقدان و جوایز انجمن بازیگران سینما شد. همچنین نامزد جوایز گلدن گلوب و جوایز فیلم آکادمی بریتانیا نیز شد. این فیلم جایزه اسکار بهترین گریم و مدل مو را نیز دریافت کرد.

داستان فیلم

چارلی، معلم آنلاین زبان انگلیسی چاق و گوشه‌گیری است که دوره‌های آنلاین نویسندگی را تدریس می‌کند. با توجه به اینکه از ظاهر چاقش خجالت می‌کشد، وب‌کم خود را خاموش نگه می‌دارد. پرستار و تنها دوستش لیز از او می خواهد که به دلیل خطر نارسایی قلب به بیمارستان مراجعه کند، اما چارلی ادعا می کند که نمی تواند هزینه مراقبت های پزشکی را بپردازد. بالعکس چارلی اغلب پیتزا سفارش می دهد و روالش برای دریافت پیتزا با پیک این است که پیک پیتزا را در کنار درب گذاشته و بدون اینکه با چارلی رو در رو شده یا با هم تعامل داشته باشند، از صندوق پستی پول را بر می دارد…

چارلی امیدوار است دوباره با الی، دختر نوجوانش که هشت سال است او را ندیده ، ملاقات کند و روابطش با فرزندش را بهبود بخشد. چارلی در رنجی همواره و لجبازی با خودش به سر می برد و اوضاع سلامتی اش هرروز بدتر می شود…

چارلی، نمادی از سبک زندگی ماشینی غربی است و شاید دغدغه های او، دغدغه های هریک از ما باشد. تماشای این فیلم، تقریبا به همه توصیه می شود.