پلتفرم

فیلم سینمایی پلتفرم(the platform)

این درام سینمایی بلند اسپانیایی که به نام سکو هم شناخته شده، به دوزبان انگلیسی و اسپانیایی منتشر شده که در زبان اصلی آن به معنای حفره(El hoyo) است. کارگردانی این اثر برعهده گالدر گازتلو اوروتیا بوده است. بازیگرانی نظیر ایوان ماساگوئه، آنتونیا سن خوان، امیلیو بوال کوکا، الکساندرا ماسنکای، اریک ال. گود، ماریو پاردو و چوبیو فرناندز د هورگی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

پلتفرم پس از مدتی تاخیر نهایتاً در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. اولین اکران این اثر در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو بود که به دلیل سوژه جذاب داستان، به سرعت مشهور شد و مورد توجه بینندگان و منتقدان قرار گرفت. پس از این استقبال، نتفلیکس حق پخش این اثر را گرفت و بصورت جهانی آن را در ماه مارس ۲۰۲۰ به نمایش گذاشت.

اسامی قهرمانان داستان از اساطیر شرقی و مالایی گرفته شده. گورنگ در زبان اندونزیایی به معنای «سرخ‌شده»، تریماگاسی در مالایی به معنای «تشکر»، بهارات در عربی به معنی «ادویه» و میهارو در ژاپنی به معنای «باز کردن چشمان دیگران» است. در کل نگاه اوروتیا در این اثر نگرشی فلسفی با تاثیر نگرشهای چپ است.

داستان فیلم

داستان فیلم زندانی عمودی در محلی ناشناس را توصیف می کند. این زندان دارای طبقاتی و خاص است که برخی از محکومان بصورت داوطلب و برخی دیگر دوران محکومیت خود را در آن طی می کنند. نکته این زندان وجود پلتفرمی متحرک است که در آن غذایی بسیار متنوع با سلیقه قبلی زندانیان و بصورت کاملا زیاد و متنوع قرار دارد که از طبقات بالا به پایین حرکت کرده و پس از مدتی توقف در هر طبقه، به طبقات پایینی می رود.

این زندان سیصد و سی و سه طبقه روی هم دارد که هر طبقه سلولی با حفره ای خالی در وسط آن است که محل عبور این پلتفرم متحرک است. در هر سلول، دو زندانی به مدت یک ماه نگاه داشته می شوند. در ماه بعدی زندانیان بصورت تصادفی پس از خوابی، تعویض شده و به سلولهای دیگری می روند.

نکات آموزنده

با اینکه این اثر نگاهی بسیار اغراق شده به اختلاف طبقاتی و ذات انسان انداخته، اما شوربختانه با واقعیت، انطباق زیادی دارد. در این زندان طبقاتی، طبقات اولیه، چنان اسراف و ریخت و پاشی دارند، که دیدن مانده غذای نیمه صرف شده آنان، تهوع آور است. اما چه می شود کرد که آنچه به پایین می رسد، همواره ته مانده مصرف طبقات بالاست. قهرمان داستان تلاش میکند این نظم ظالمانه را برهم زده و عدالتی به ارمغان بیاورد. هر چه باشد، نمی توان در هیچ سازمان یا گروهی، عدالت کامل و یا حتی مساوات برقرار کرد.

آکادمی آنلاین عیب پوش