بازی تقلید

بازی تقلید(The Imitation Game)، درام مهیج زندگی‌نامه‌ای محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا به کارگردانی مورتن تیلدام و نویسندگی گراهام مور است که بر اساس زندگی‌نامه آلن تورینگ دانشمند بریتانیایی ساخته شده است. بندیکت کامبربچ(در نقش آلن تورینگ)، کیرا نایتلی، متیو گود، روری کینیر، چارلز دنس و مارک استرانگ در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

عنوان فیلم به نقل از نام پروژه رمزنگاری آلن تورینگ گرفته شده که طی یک پروژه فوق سری و بسیار پیشرفته، کامپیوتری ساخته بود که پیام‌های رمز گذاری شده ارتش نازی در طول جنگ جهانی دوم را برای متفقین رمزگشایی می‌کرد. تورینگ بعدها در سال 1950 مقاله ای جنجال برانگیز در پاسخ به سوال «آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟» با عنوان «ماشین‌های محاسباتی و هوش» نوشت.

بازی تقلید در 28 نوامبر 2014 در ایالات متحده اکران شد. این فیلم موفق شد با وجود بودجه 14 میلیون دلاری خود، بیش از 233 میلیون دلار در سرتاسر جهان بفروشد و لقب پرفروش‌ترین فیلم مستقل سال 2014 را دریافت کند. این فیلم در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار هشت نامزدی دریافت کرد. همچنین در هفتاد و دومین جوایز گلدن گلوب، پنج نامزدی گرفت. این فیلم همچنین 9 نامزدی بفتا را دریافت کرد و برنده جایزه منتخب مردم در سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم تورنتو نیز شد.

داستان فیلم

داستان از سال 1951، و از جایی آغاز می شود که دو پلیس به نام‌های ناک و استال، دانشمند ریاضی‌دان بریتانیایی آلن تورینگ را در خانه‌اش مورد بازجویی قرار میدهند. تورینگ خاطرات همکاری خود با دولت بریتانیا درطول جنگ جهانی دوم را برای این کارآگاهان، بازگو می کند.

داستان با فلش بک به سال 1928، به دوران جوانی تورینگ در مدرسه شبانه روزی بازمیگردد. تورینگ با توجه به آزار و اذیت همکلاسیهایش، از وضعیت خود در مدرسه ناراضی است. وی با کریستوفر مورکوم رابطه دوستی برقرار می کند که علاقه او به رمزنگاری را برانگیخته است، اما کریستوفر به زودی بر اثر سل می میرد.

در سال 1939 هنگامی که بریتانیا به آلمان اعلام جنگ کرد، تورینگ به پارک بلچلی سفر کرد. تحت هدایت ژنرال دنیستون، او به تیم رمزنگاری  ارتش انگلستان می پیوندد. برنامه این تیم، بازگشایی و تجزیه و تحلیل رمزهایی است که دستگاه مشهور انیگما(Enigma) آلمان برروی پیامهای ارتش آلمان رمزگذاری می کند.

تورینگ در کار بداخلاق است و کم کم سعی میکند از تیم جدا شده و سعی میکند خود به تنهایی ماشینی برای رمزگشایی پیام های انیگما طراحی کند. پس از اینکه دنیستون از تامین بودجه ساخت ماشین امتناع می ورزد، تورینگ به نخست وزیر وقت، وینستون چرچیل نامه می نویسد و از او درخواست میکند تا پروژه ادامه پیدا کند. با موافقت چرچیل، تورینگ مسئول تیم می شود و بودجه پروژه توسط دولت تامین می شود.

تورینگ فورمن و ریچاردز را اخراج می کند و جدول کلمات متقاطع دشواری را برای یافتن جایگزین در روزنامه ها تعبیه میکند تا افرادی باهوش برای تیمش پیدا کند. جوآن کلارک، فارغ التحصیل کمبریج، در آزمون تورینگ را قبول می شود اما والدینش به او اجازه نمی دهند با رمزنگاران مرد کار کند. تورینگ ترتیبی می دهد که او با کارمندان زن همکاری و زندگی کند و خانمها برنامه های او را با کلارک در میان بگذارند. کار ادامه پیدا میکند و …

آکادمی آنلاین عیب پوش