گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ(The Great Gatsby)، درام رمانتیک زندگینامه ای محصول سال ۲۰۱۳ ایالات متحده به کارگردانی باز لورمن است. این اثر، اقتباسی از رمانی به همین نام است که در سال ۱۹۲۵ توسط اسکات فیتس جرالد، یکی از مشهورترین نویسندگان امریکایی نوشته شده است.

بازیگران مشهوری چون لئوناردو دی کاپریو، توبی مگوایر، کری مولیگان، جوئل ادگرتون، ایلا فیشر، جیسون کلارک و الیزابت دبیکی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

این اثر از جمله فیلمهایی بود که منتقدین را دوقطبی کرد. برخی از منتقدان، فیلم را از جنبه هایی چون سبک بصری، کارگردانی، فیلمنامه، اجراها، موسیقی متن و تفسیری که از منبع اصلی داشت، مورد تحسین قرار دادند و برخی دیگر دقیقا به همین دلایل، از فیلم انتقاد کردند.

به هررو پاسخ تماشاگران به فیلم، به شدت مثبت بود. این اثر، از لحاظ تجاری کاملا موفق عمل کرد و با بودجه حدود 105 میلیون دلاری، بیش از 353 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. همچنین در هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار، جوایز بهترین طراحی تولید و بهترین طراحی صحنه و لباس را از آن خود کرد.

داستان فیلم

گتسبی بزرگ، روایت داستان زندگی میلیونر بزرگ امریکایی، جی گتسبی و همسایه اش در لانگ آیلند نیویورک، نیک کاراوی را دنبال می کند که چالش رقابت و رویارویی این دو باهم، روایتی جذاب و دیدنی است. در دسامبر 1929، نیک کاراوی، پس از اتمام خدمت نظامی در جنگ جهانی اول، تحت معالجه در یک بیمارستان روانی است. او با دکترش درباره جی گتسبی، امیدوارترین مردی که تا به حال ملاقات کرده، صحبت میکند. دکتر به نیک پیشنهاد می کند که افکارش را بنویسد و نیک شروع به فهرست نویسی وقایع برای دکترش می کند.

داستان روایت هفت سال پیش، در تابستان 1922 است که نیک به نیویورک نقل مکان کرده بود. او یک کلبه کوچک در کنار عمارت بزرگ گتسبی اجاره میکند. گتسبی، تاجر مرموزی است که اغلب مهمانی های عجیب و غریب برگزار می کند. آشنایی نیک با گتسبی و همچنین شریک او مایر ولف‌شیم، داستانهای مرموزی بین این دو رقم میزند. هریک از قهرمانان داستان، در عین رفاقت ظاهری، استراتژی های مختلفی برای پیروزی در رقابت اتخاذ میکنند.

آکادمی آنلاین عیب پوش