پدرخوانده

فیلم سینمایی پدرخوانده(The Godfather)، درام جنایی آمریکایی محصول ۱۹۷۲ به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا است. فیلم‌نامه‌ این فیلم توسط کاپولا و ماریو پوزو نوشته شده است. این فیلم بر پایه رمانی به همین نام نوشته پوزو ساخته شده‌است که تبدیل به پرفروش‌ترین رمان سال ۱۹۶۹ شد. در این فیلم مارلون براندو، آل پاچینو، جیمز کان، ریچارد اس. کاستلانو، رابرت دووال، استرلینگ هایدن، جان مارلی، ریچارد کونته و دایان کیتن ایفای نقش می‌کنند.

درباره فیلم

این فیلم یکی از فیلمهای جاودانه سینما و نخستین قسمت از سه‌گانه پدرخوانده است. پارامونت پیکچرز امتیاز انتشار این رمان را پیش از این‌که محبوبیت پیدا کند، با ۸۰٬۰۰۰ دلار خرید. مدیران اجرایی این استودیو در یافتن کارگردان برای این فیلم تردید داشتند. سرانجام فرانسیس فورد کاپولا برای کارگردانی فیلم انتخاب شد. فیلم‌برداری فیلم در نیویورک و سیسیل انجام شد و زودتر از موعد مقرر به پایان رسید. بخش اعظم موسیقی فیلم را نینو روتا آهنگ‌سازی کرده‌است و ساخت قطعات اضافه بر عهده کارمینه کاپولا بود.

پدرخوانده نخستین بار در ۱۴ مارس ۱۹۷۲ در تئاتر لئووز استیت به نمایش درآمد و در ۲۴ مارس ۱۹۷۲ به‌طور رسمی اکران شد و به پرفروش‌ترین فیلم ۱۹۷۲ با فروشی حدود ۲۸۷ میلیون دلار تبدیل شد. این فیلم برای مدتی هم پرفروش‌ترین فیلم تاریخ شد. این فیلم با نقدهای مثبت منتقدان و مخاطبان همراه بود و از نقش‌آفرینی‌ها، به ویژه ایفای نقش براندو و پاچینو، کارگردانی، فیلم‌نامه، فیلم‌برداری، تدوین، موسیقی و برای به تصویر کشیدن مافیا تحسین شد.

پدرخوانده در چهل و پنجمین دوره جوایز اسکار برنده جوایز اسکار برای بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (براندو) و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی (پوزو و کوپولا) شد. علاوه بر این، این فیلم نامزد دریافت هفت جایزه اسکار دیگر شامل بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای پاچینو، کان و دووال، و بهترین کارگردانی برای کوپولا شد. پدرخوانده از زمان انتشار به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های ساخته‌شده به خصوص در ژانر گنگستر مورد توجه قرار گرفته‌است. این فیلم برای نگهداری در فهرست ملی ثبت فیلم کتابخانه کنگره ایالات متحده در سال ۱۹۹۰ انتخاب شد و از سوی انستیتوی فیلم آمریکا، به عنوان دومین فیلم بزرگ سینمای آمریکا (پس از همشهری کین) رتبه‌بندی شد.

داستان فیلم

داستان فیلم در جشن عروسی دختر دون ویتو کارلئونه، در لانگ آیلند در اواخر تابستان ۱۹۴۵ آغاز می‌شود. دن کارلئونه مافیای بزرگ و پدرخوانده، برای شنیدن چاپلوسی ها و خواهشهای دوستان و زیردستانش احاطه شده‌است. این مافیای بزرگ دوست ندارد پسرش تبدیل به چیزی شود که او امروز هست اما اتفاقات و ماجراهای فیلم به گونه ای رقم می خورد که در پایان فیلم، پسرش مایکل به عنوان «دون کارلئونه» خطاب می‌شود و دقیقاً تبدیل به همان چیزی می شود که پدرش دوست نداشت.