رکود بزرگ

فیلم سینمایی رکود بزرگ(The Big Short)

این درام بلند که به «سقوط بزرگ» نیز ترجمه شده، محصول سال ۲۰۱۵ امریکا به کارگردانی و نویسندگی آدام مک کی است. رکود بزرگ اقتباسی از کتابی به همین نام است که توسط مایکل لوئیس در سال 2010 نوشته شده است. رکورد بزرگ، نمایشگر علل آغاز بحران جهانی مالی 2007-2008 براساس حباب مسکن ایالات متحده است. کریستین بیل، استیو کارل، رایان گاسلینگ و برد پیت در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

درباره فیلم

این فیلم بیشتر به دلیل تکنیک‌های غیر متعارفی که برای توضیح و ساده سازی ابزارهای مالی برای بیننده معمولی در آن استفاده شده، مورد توجه قرار گرفته است. در این میان استفاده از ریچارد تالر، که پرده چهارم برای توضیح مفاهیمی مانند وام مسکن و تعهدات بدهی وثیقه مصنوعی به فیلم دعوت شد قابل توجه است.

برخی از شخصیت های فیلم مستقیماً تماشاچی را مورد خطاب قرار می دهند. گاسلینگ نیز نقش راوی داستان را بازی می کند. این فیلم در 11 دسامبر 2015 اکران محدودی را در ایالات متحده داشت و پس از آن در 23 دسامبر توسط پارامونت پیکچرز در کل جهان اکران شد.

سقوط بزرگ، در گیشه اما سقوط نبود و رکوردی جالب زد. این فیلم که با بودجه 50 میلیون دلاری ساخته شد، بیش از 133 میلیون دلار فقط در گیشه فروخت. علاوه بر آن، نامزدی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای کریستین بیل در بر داشت. بعلاوه جایزه بهترین تدوین را دریافت کرد و همچنین برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

داستان فیلم

این فیلم از سه داستان مجزا اما همزمان تشکیل شده که همه این داستانها منتهی به سقوط بازار مسکن در سال 2007 می شوند. در سال 2005، مایکل بری، مدیر صندوق سرمایه گذاری، درمی یابد که بازار مسکن ایالات متحده، مبتنی بر وام های کم ریسک بالا، ناپایدار شده. او پیش‌بینی می کند فروپاشی بازار در سه ماهه دوم سال 2007 رخ خواهد داد. از آنجایی که نرخ‌های بهره از وام‌های با نرخ قابل تنظیم افزایش می‌یابد، او پیشنهاد می‌کند که یک بازار مبادله پیش‌فرض اعتباری ایجاد کند. بازاری به او اجازه می‌دهد علیه اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن مبتنی بر بازار شرط‌بندی کند.

شرط بلندمدت که بیش از 1 میلیارد دلار است، توسط سرمایه گذاران بزرگ پذیرفته می شود. اما مستلزم پرداخت حق بیمه ماهانه قابل توجهی است. این جرقه، موجب می شود سرمایه گذار اصلی او، لارنس فیلدز، او را به «هدر دادن» سرمایه متهم کند. این در حالی است که بسیاری از مشتریان از او می خواهند که معکوس شود و بفروشد، اما بری امتناع می کند.

رکود بزرگ
رکود بزرگ

تحت فشار، او در نهایت برداشت را محدود می کند، سرمایه گذاران را خشمگین می کند و فیلدز از بری شکایت می کند. در نهایت، بازار سقوط می‌کند و ارزش صندوق او با سود کلی بیش از 2.69 میلیارد دلار، 489 میلیون دلار به تنهایی افزایش می‌یابد. تنها سهم فیلدز به تنهایی رقمی معادل 489 میلیون دلار می شود.

آکادمی آنلاین عیب پوش