رکورد بزرگ

فیلم سینمایی رکورد بزرگ(The Big Short)، درام کمدی جنایی محصول سال ۲۰۱۵ امریکا به کارگردانی و نویسندگی مشترک آدام مک کی است. این فیلم براساس کتابی به همین نام که توسط مایکل لوئیس در سال 2010 نوشته شده است ساخته شد. رکورد بزرگ، نمایشگر علل آغاز بحران جهانی مالی 2007-2008 براساس حباب مسکن ایالات متحده است. کریستین بیل، استیو کارل، رایان گاسلینگ و برد پیت در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

درباره فیلم

این فیلم بیشتر به علت تکنیک‌های غیر متعارفی که برای توضیح ابزارهای مالی به کار برد، مورد توجه قرار گرفت. در این میان استفاده از ریچارد تالر، که پرده چهارم برای توضیح مفاهیمی مانند وام مسکن و تعهدات بدهی وثیقه مصنوعی به فیلم دعوت شد قابل توجه است.

برخی از شخصیت های فیلم مستقیماً تماشاچی را مورد خطاب قرار می دهند. گاسلینگ نیز نقش راوی داستان را بازی می کند. این فیلم در 11 دسامبر 2015 اکران محدودی را در ایالات متحده داشت و پس از آن در 23 دسامبر توسط پارامونت پیکچرز در کل جهان اکران شد.

رکورد بزرگ، واقعا رکورد زد و با بودجه 50 میلیون دلاری، حدود 133 میلیون دلار فقط در گیشه فروخت. علاوه بر آن نامزدی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (کریستین بیل) و بهترین تدوین، برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

داستان فیلم

این فیلم از سه داستان مجزا اما همزمان تشکیل شده است که همه این داستانها منتهی به سقوط بازار مسکن در سال 2007 می شوند. در سال 2005، مایکل بری، مدیر یک صندوق سرمایه گذاری، درمی یابد که بازار مسکن ایالات متحده، مبتنی بر وام های کم ریسک بالا، بسیار ناپایدار شده است. با پیش‌بینی فروپاشی بازار در سه ماهه دوم سال 2007، از آنجایی که نرخ‌های بهره از وام‌های با نرخ قابل تنظیم افزایش می‌یابد، او پیشنهاد می‌کند که یک بازار مبادله پیش‌فرض اعتباری ایجاد کند که به او اجازه می‌دهد علیه اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن مبتنی بر بازار شرط‌بندی کند.

شرط بلندمدت او که بیش از 1 میلیارد دلار است، توسط بانک های تجاری و سرمایه گذاری بزرگ پذیرفته می شود، اما مستلزم پرداخت حق بیمه ماهانه قابل توجهی است. این جرقه باعث می شود سرمایه گذار اصلی او، لارنس فیلدز، او را به «هدر دادن» سرمایه متهم کند در حالی که بسیاری از مشتریان از او می خواهند که معکوس شود و بفروشد، اما بری امتناع می کند.

تحت فشار، او در نهایت برداشت را محدود می کند، سرمایه گذاران را خشمگین می کند و فیلدز از بری شکایت می کند. در نهایت، بازار سقوط می‌کند و ارزش صندوق او با سود کلی (حتی با احتساب حق بیمه‌های هنگفت) بیش از 2.69 میلیارد دلار، 489 میلیون دلار به تنهایی افزایش می‌یابد و تنها سهم فیلدز به تنهایی رقمی معادل 489 میلیون دلار می شود.

آکادمی آنلاین عیب پوش