انیمه شهر اشباح

انیمه شهر اشباح(Spirited Away)

این انیمه بلند سینمایی که به نام شهر اشباح در فارسی ترجمه شده، به معنای ناپدید شدن و یکی دیگر از شاهکارهای میازاکی است اگر ادعا نکنیم که بهترین آنهاست. این انیمه محصول کشور ژاپن با سرمایه گذاری و توزیع نتفلیکس است که در سال ۲۰۰۱، به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی در استودیو جیبلی تولید شد.

درباره انیمه

شهر اشباح به عنوان یکی از برترین انیمه های پویانمایی تمام دوران شناخته شده و تقریبا به تمامی زبانهای دنیا از جمله فارسی دوبله شده است. این فیلم توانست اسکار بهترین انیمیش و بهترین فیلم را در سال 2002 به خود اختصاص دهد. این فیلم توانست جایزه خرس طلایی برلین را نیز بدست آورد.

صداپیشگانی همچون رومی هیراگی، ماری ناتسوکی، میو ایرینو، یاسوکو ساواگوچی، تاکشی نایتو، و بونتا سوگاوارا در این فیلم به ایفای صدا پرداخته اند.

انیمه شهر اشباح تنها در گیشه ژاپن توانست حدود چهارصد میلیون دلار بفروشد و به این ترتیب رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ ژاپن را نیز کسب کرد. این رکورد حدود بیست سال و تا سال 2020 در اختیار این انیمه بود. در سال 2020 فیلم شیطان‌کش حدود 500 میلیون دلار فروخت و شهر اشباح به دومین فیلم پرفروش تاریخ ژاپن تبدیل شد.

داستان انیمه

داستان انیمه شهر اشباح درباره دختر خردسالی به نام ارمیا چیهیرو است که به همراه پدرو مادرش در حال رفتن به خانه جدیدشان در شهر دیگری در ژاپن هستند. چیهیرو مجسمه ای می بیند و حس می کند که از مسیر اصلی منحرف شده اند. پس از طی دست اندازها به تونلی در یک دیوار می رسند.

پدر و مادر چیهیرو علیرغم اصرار او به بازگشت، وارد تونل شده و از آن عبور کرده و به رستورانی خالی از خدمه اما مملو از غذا می رسند. پدر مادر چیهیرو باز برخلاف اصرار چیهیرو، با اشتها و ولع فراوان شروع به خوردن غذاهای مختلف می کنند. پس از مدت کوتاهی وادین چیهیرو به خوک تبدیل شده و نهایتا چیهیرو متوجه می شود که در مکانی جادویی قرار دارند و مجبور است که پدر و مادرش را بازگرداند و به انسان تبدیل کند. در این راه چیهیرو تنهاست و اتفاقات بسیاری در سر راه وی رخ میدهد.

نکات آموزنده

از میازاکی چیزی کمتر از شاهکار توقع نداریم اما این انیمه خود یک فلسفه زندگی و مدیریت کامل است. اولین درسی که این انیمه دارد این است که پنیر رایگان تنها در تله موش پیدا می شود. ژاپنی ها از کودکی در مدارس به کودکان خود می آموزند که ژاپن کشور فقیری است و منابعی ندارد و این ما هستیم که باید با تلاش کشورمان را بسازیم.

این در حالی است که ژاپن بزرگترین ذخایر ارزی جهان را در اختیار دارد و هیچ کشوری حتی خود امریکا ذخایر دلاری ژاپن را ندارد. اما همین فلسفه کار ژاپن را به ژاپن امروزی تبدیل کرده است. آنها از کودکی یاد می گیرند که ناجی خانواده هستند و در قبال خانواده مسئولیت دارند نه اینکه وظیفه خانواده است که چون آنها را بوجود آورده تا میانسالی به آنها خدمات بدهد.