رستگاری در شاوشنک

رستگاری در شاوشنک، درام آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی فرانک دارابونت است. این اثر بر پایه رمان کوتاهی به همین نام نوشته استیون کینگ است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. در این فیلم تیم رابینز، مورگان فریمن، باب گانتون، ویلیام سدلر، کلنسی براون، گیل بیلاز و جیمز ویتمور به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

دارابونت در سال ۱۹۸۷ حق انتشار داستان استیون کینگ را خریداری کرد اما ساخت فیلم را پنج سال بعد آغاز کرد. لوکیشن فیلم در زندانی در اوهایو فیلم‌برداری شد. موسیقی این فیلم توسط توماس نیومن ساخته شده است. این فیلم با استقبال منتقدان روبرو شد اما در گیشه با وجود بودجه ساخت 25میلیون دلاری، با شکست همراه بود و تنها ۱۶ میلیون دلار در نخستین نمایش خود فروش داشت اما در ادامه نامزد دریافت چندین جایزه از جمله هفت جایزه اسکار شد که در اکران مجدد فروش فیلم را به 60 میلیون دلار رساند. در شبکه خانگی این فیلم به یکی از برترین فیلم‌های سال ۱۹۹۵ تبدیل شد. در سال ۲۰۱۵، کتابخانه کنگره ایالات متحده فیلم را در فهرست ملی ثبت فیلم ثبت کرد.

داستان فیلم

اندی دوفرین (تیم رابینز) بانکدار جوانی است که به جرم قتل همسرش به حبس ابد در زندان ایالتی شائوشنک محکوم می‌شود. وی جرم را نمی پذیرد، ولی قاضی تشخیص می‌دهد که او گناهکار است. در زندان او با آلیس بوید رِدینگ (مورگان فریمن) یکی از زندانی‌های سیاه‌پوست و راوی داستان دوست می شود…

نکات آموزنده

«امید چیز خوبی است» این یکی از دیالوگهای معروف فیلم است. فیلم بر اصرار دوفرین بر آزادی و بیگناهی خود تاکید دارد. اصراری که بر پایه امید به آزادی و رهایی، موجب شد تا دوفرین حیات آزاد خود را هیچ گاه از ذهن خود خارج نکرده و بر همین راستا حرکت کند.