فیلم پاتون

فیلم سینمایی پاتون(Patton)

فیلم پاتون محصول سال 1970 سینمای هالیوود درام مدیریتی حماسی بیوگرافی، است که درباره زندگی و نبرد ژنرال آمریکایی جورج. اس. پاتون در طول دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده است. بسیاری ممکن است نام پاتون را با مارشال پتن(رئیس جمهور فرانسه تحت اشغال آلمان نازی)، اشتباه بگیرند که صرفاً تشابهی تلفظی است. این دو با اینکه در یک دوره می زیسته اند، اما ارتباطی با یکدیگر نداشته اند.

جورج سی اسکات در نقش پاتون و کارل مالدن در نقش ژنرال عمر بردلی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته و کارگردان فیلم فرانکلین جی شافنر، فیلم را بر اساس فیلمنامه ای از فرانسیس فورد کاپولا و ادموند اچ نورث کارگردانی کرده است.

درباره فیلم

این فیلم در جوایز اسکار خوش درخشید و برنده هفت جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه شد. اسکات همچنین برای ایفای نقش پاتون برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد، اما از پذیرش این جایزه خودداری کرد. مونولوگ آغازین، که توسط اسکات در نقش ژنرال پاتون با پرچم عظیم آمریکا در پشت سر او ارائه شد، تصویری نمادین و اغلب نقل قولی شد که در بسیاری از فیلم های بعدی مورد استفاده قرار گرفت.

داستان فیلم

داستان فیلم روایت نبرد پاتون در جنگ جهانی با ژنرالهای نابغه آلمانی است. سپاه دوم در اولین رویارویی خود با سپاه آفریقایی آلمان در نبرد گذرگاه کاسرین به طرز تحقیرآمیزی از ژنرال اروین رومل شکست می خورد اما پاتون او را به عنوان یک رقیب محترم می شمرد. پاتون به فرماندهی سپاه دوم منصوب می شود و بلافاصله شروع به تحکیم نظم و انضباط در میان سربازان کم تجربه می کند. پاتون در کنار وضعیت بد سربازان آمریکایی در سپاه دوم، سرسختی همتای بریتانیایی خود را تحسین کرده اما با رفتارهای ژنرال برنارد مونتگومری(فرمانده ارتش انگلستان)، که دائماً نیروهای آمریکایی را تضعیف می کند، میانه خوبی ندارد. شانس به پاتون برای اثبات ارزشهای خود در نبرد ال گتار رو می کند و در آن نبرد، پاتون ارتش آلمان را شکست می دهد.

پیروزی متفقین در شمال آفریقا، پاتون و مونتگومری را بر آن می دارد تا برنامه های رقابتی برای تهاجم متفقین به سیسیل ارائه دهند. طرح پاتون، برگرفته از اشاره به جنگ پلوپونز، اهمیت استراتژیک سیراکوز را نشان می دهد. پاتون پیشنهاد می کند که مونتگومری سیراکوز را تصرف کند، در حالی که برنامه او، فتح پالرمو و سپس مسینا است. اگرچه این طرح در ابتدا ژنرال هارولد الکساندر را که پاتون و مونتگومری به او گزارش می دهند تحت تأثیر قرار می دهد، اما نهایتا ژنرال دوایت دی. آیزنهاور آن را رد می کند و طرح محتاطانه تر مونتگمری مبنی بر حمله دو ارتش در کنار هم در جنوب شرقی، را تصویب میکند.

پاتون و مونتگومری حمله به ایتالیا آغاز کرده و پس از آزادسازی سیراکوز، ایتالیایی‌ها به شبه جزیره اصلی ایتالیا عقب نشینی می‌کنند. این روند موجب زمین گیر شدن ارتش متفقین شده و پاتون که از عدم پیشرفت خشمگین است، به سمت غرب پیش می رود و پالرمو را تصرف می کند…

آکادمی آنلاین عیب پوش