نفاریوس

فیلم سینمایی نفاریوس(Nefarious)، یا شیطان، در ژانر سینمای وحشت، فیلم مستقل مسیحی آمریکایی محصول 2023 به نویسندگی و کارگردانی چاک کنزلمن و کری سولومون است که بر اساس رمانی از استیو دیس ساخته شده که در سال 2016 با نام یک توطئه شیطانی منتشر شد. جردن بلفی در این فیلم نقش روانپزشکی را بازی می‌کند که باید تعیین کند که آیا یک محکوم به اعدام (شان پاتریک فلنری) در حال جعل هویت شیطانی خود است یا خیر. این فیلم در 14 آوریل 2023 اکران شد و نظرات متفاوتی از سوی منتقدان دریافت کرد.

داستان فیلم

در یک ندامتگاه ایالتی، دکتر جیمز مارتین روانشناس اجتماعی از راه می رسد تا از یک قاتل زنجیره ای بدنام و محکوم به اعدام به نام ادوارد بازجویی کند. او به جای دکتر استوارت، که روانشناس پیشین ادوارد بوده و شب قبل در اثر خودکشی جان باخته، انتخاب شده.

ادوارد قرار است در همان روز اعدام شود و سرنوشت ادوارد به تشخیص مارتین بستگی دارد. اگر مارتین استنباط کند که ادوارد عاقل است، اعدام خواهد شد، اما اگر مارتین او را دیوانه با اختلال چند شخصیتی، همانطور که استوارت معتقد بود، تشخیص دهد، ادوارد نجات خواهد یافت.

وقتی مارتین برای بازجویی از ادوارد روی صندلی می‌نشیند، زندانی حاضر نمی‌شود به عنوان یک انسان شناخته شود و در عوض عنوان میکند او شیطانی است که ساکن بدن ادوارد است و «نفاریاموس»، نام دارد. مارتین معتقد نیست که نفاریوس همان شیطان است. اما وقتی نفاریوس اصرار می‌کند که دوست دارد اعدام شود، مارتین تعجب می‌کند. نفاریوس همچنین ادعا میکند که قبل از اینکه روز تمام شود، مارتین سه قتل را مرتکب خواهد شد.

موضوع تصمیم گیری و مدیریت وضعیت بحرانی و داشوار، یکی از چالشهای اساسی شخصیت اصلی داستان است.