شانس

انیمیشن شانس

انیمیشن کمدی شانس(Luck) محصول سال ۲۰۲۲ امریکا و به کارگردانی پگی هولمز، کارگردانی مشترک خاویر آباد و نویسندگی کیل موری است. فیلمنامه این انیمیشن توسط جاناتان آیبل و گلن برگر بر اساس داستانی از ربکا کاراسکو نوشته است. ایوا نوبل زادا، سایمون پگ، جین فوندا، ووپی گلدبرگ، فلولا بورگ، لیل رل هاوری، کالین اودونوگو و جان راتزنبرگر صداپیشگان این انیمیشن هستند.

داستان این انیمیشن در سرزمین شانس اتفاق می‌افتد و بدشانس‌ترین فرد این سرزمین، سام گرین‌فیلد (نوبل‌زادا) باید با گربه‌ای انسان‌نما به نام باب(پگ) متحد شود تا شانس خود را برگرداند.

این پروژه در جولای 2017، اندکی پس از اتمام انیمیشن رقص آسمان(Skydance)، توسط رئیس انیمیشن پارامونت، شروع به فعالیت نمود. فیلم دستخوش تغییرات زیادی شد، مانند بازنویسی، کارگردانی، و تاریخ اکران، و هولمز بعداً به عنوان کارگردان جدید در ژانویه 2020 معرفی شد.

نهایتا این فیلم درآگوست 2022 در مادرید به نمایش درآمد و در 5 آگوست 2022 از استودیو اپل در Apple TV+ و در سینماهای منتخب در ایالات متحده پخش شد. این فیلم نقدهای متفاوتی را از سوی منتقدان دریافت کرد. از تمجید از صداپیشگی و انیمیشن گرفته تا نقدهایی منفی برای ساخت دنیای انیمیشنی و طرح داستان.

سام گرینفیلد زن جوان دست و پا چلفتی و یتیم است که زندگی اش دائماً با بدبختی همراه بوده است و اخیراً به اجبار از خانه پرورشگاه خود بیرون آمده است که باعث ناراحتی دوست کوچکترش هیزل شده است که امیدوار است به زودی به فرزندخواندگی گرفته شود. یک شب، به عنوان دلسوزی پنینی را به یک گربه سیاه می دهد و یک سکه یک پنی پیدا می کند و فکر میکند که این سکه برای او شانس خواهد آورد. روز بعد، سم متوجه می شود که این پنی باعث شده شانس او به طور قابل توجهی بهبود یابد. با این حال، با افتادن ناخواسته این سکه در توالت، این پنی را از دست می دهد.

در حالی که سام از اشتباه خود پشیمان است، دوباره با گربه روبرو می شود و گربه که باب نام دارد، به سام می‌گوید که به این پنی برای سفر نیاز دارد و اگر خبری از گم شدنش شود، تبعید خواهد شد. باب و سم معامله می کنند تا قبل از بازگرداندن آن به باب، یک پنی دیگر از انبار پنی برای هیزل بگیرند تا از آن استفاده کند. باب از دکمه ای از سم استفاده می کند تا با این یک پنی عبور کند در حالی که او با استفاده از لباس های جذامیان به سرزمین شانس می رود. در طول سفر، اتفاقات بسیاری برای سام می افتد.