فیلم نامحدود

فیلم سینمایی نامحدود(Limitless)، فیلمی علمی-تخیلی محصول سال ۲۰۱۱ ایالات متحده به کارگردانی نیل برگر و نویسندگی لزلی دیکسون است. این فیلم بر اساس رمانی با نام «زمینهای تاریک» نوشته آلن گلین ساخته شده که این رمان در سال 2001 منتشر شد. بازیگران مشهوری همچون بردلی کوپر، ابی کورنیش، رابرت دنیرو، اندرو هوارد و آنا فریل در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

این فیلم یکی از موفق ترین فیلمهای سینمایی درباره رهاسازی قدرت مغز است. بعدها لوک بسون فیلمی با الهام از همین فیلم، فیلمی به نام «لوسی» در همین سبک را ساخت که این فیلم نیز به نوبه خود فیلم موفقی بود. فیلم سینمایی «نامحدود»، در 18 مارس 2011 اکران شد و در باکس آفیس موفق شد و باوجود بودجه 27 میلیون دلاری ساختش، بیش از 161 میلیون دلار فروش کند. چهارسال بعد سریال تلویزیونی به همین نام که رویدادهایی را که بعد از فیلم اتفاق می‌افتد را پوشش می‌دهد، در 22 سپتامبر 2015 عرضه شد، اما پس از یک فصل به دلایلی پخش آن متوقف شد.

داستان فیلم

«ادی مورا» نویسنده ای بااستعداد ولی شلخته است که در خانه ای اجاره ای در شهر نیویورک زندگی می کند. نامزدش «لیندی»، که از عدم پیشرفت او (و همچنین به ظاهر عدم جاه طلبی، انگیزه و تمرکز او) ناامید شده است، در حال ترک اوست. ادی با ورنون، به طور تصادفی درخیابان با «ورنون» برادر همسر سابقش روبرو می‌شود، که نمونه‌ای از یک نوتروپیک جدید به نام NZT-48 را به او می‌دهد. ورنون مدعی است که این دارو به ادی در حل مشکلات عدم تمرکزش کمک می‌کند.

ادی پس از مصرف دارو، ادی متوجه می شود که ذهنش به هوشیاری کامل رسیده و می تواند جزئیات و اطلاعات کوچک را با سرعتی باورنکردنی تجزیه و تحلیل و بازخوانی کند. با اثرگذاری قرص، او الهام زیادی برای نوشتن کتابش گرفته و کتابش را به سرعت تمام می کند.

با مراجعه به آپارتمان ورنون برای گرفتن دوباره دارو، ادی با جسد ورنون که توسط فردی که در جستجوی داروها بوده است مواجه می شود. ادی منبع جاسازی داروها را پیدا می کند و دوزهای افزایشی مصرف می کند. با بهبود زندگی اش، تصمیم می گیرد سرمایه گذاری در بازار سهام را آغاز کند. در یک شرکت کارگزاری استخدام می شود و رابطه خود را با لیندی از سر می گیرد. موفقیت او منجر به ملاقات با «کارل ون لون»، سرمایه دار، می شود که او را با جستجوی مشاوره در مورد ادغام با شرکت هنک اتوود آزمایش می کند.

ادی متوجه می شود که همه افرادی که NZT-48 مصرف می کنند یا در بیمارستان بستری هستند یا مرده اند. معلوم می شود که مردی او را تعقیب کرده و به دنبال داروهاست. لیندی به ادی می گوید تا زمانی که او دارو مصرف می کند که نمی تواند با او باشد و همچنین تبهکاران زیادی به دنبال داروها هستند…

داستان این فیلم شاید تخیلی و ساختگی به نظر برسد اما اصل موضوع، کاملا تفکر برانگیز است. مغز انسان سرمنشاء قدرت اوست. تمام چیزهایی که ما امروزه در زندگی مان میبینیم، حاصل تفکر پیشینیان ماست و توسط مغز انسان خلق شده است. به تعبیری دیگر؛ «ما درحقیقت در درون مغز دیگران زندگی میکنیم». این فیلم از جمله فیلمهایی است که تماشای ان بارها و بارها توصیه می شود.