معرفی فیلم سینمایی سلما

معرفی فیلم سینمایی سلما

فیلم سینمایی سلما ( Selma ) ،درام بیوگرافی و زندگینامه ای  به کارگردانی ایوا دوورنی محصول سال 2014 سینمای هالیوود است.این فیلم به تشریح وقایع مبارزات انتخاباتی دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور در راستای تضمین حقوق برابر رای برای رنگین پوستان امریکایی بوسیله راهپیمایی حماسی از شهر سلما در ایالت دالاس تا شهر مونتگومری در ایالت آلاباما ، در سال 1965 پرداخته است.

درباره فیلم سینمایی سلما

زمانی که پل وب داستان را با کارگردان ایوا دوورنی به اشتراک گذاشت، دوورنی اشتیاق خود برای ساخت این فیلم اعلام کرد و با موافقت پارامونت پیکچرز برای سرمایه گذاری در این درام، فیلم به تولید رسید. بازیگرانی نظیر دیوید اویلوو، کارمن اجوگو، اپرا وینفری، تام ویلکینسون، در این اثر به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم از دیدگاه منتقدین به عنوان یکی از بهترین فیلمهای امیدبخش و انگیزشی سالم انتخاب شد.

داستان فیلم سینمایی سلما

روایت داستان، روایت پر فراز و نشیب وقایع سال 1965 در امریکاست. وقایعی مربوط به تصمیم دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور ، برای راه اندازی یکی از خطرناکترین و پرریسکترین کمپین های مبارزاتی تاریخ. این کمپین، برای تضمین حقوق برابر رای برای رنگین پوستان امریکایی بود.

در مقابل وی، دولت امریکا به شکل یکپارچه، با رفتارهای های خشونت آمیز و برخورد بسیار گسترده و خشن نیروهای سرکوبگر دولتی، حضور داشت.

اما علیرغم برخورد خشن دولت، دکتر لوتر کینگ موفق شد راهپیمایی حماسی از شهر سلما در ایالت دالاس تا شهر مونتگومری در ایالت آلاباما ، راه بیندازد. وی نهایتاً با کمک تعداد زیادی از مردم امریکا، توانست با همین کمپین، تصویب دفتر و شخص رئیس جمهور لیندون بی جانسون را برای احقاق قانون حق رای برابر رنگین پوستان امریکایی را دریافت کند. این پیروزی، یکی از مهم ترین پیروزیهای جنبشهای حقوق مدنی در جهان بود. این جنبش باعث تغییری شد که تاریخ را برای همیشه عوض کرد.

نکات آموزنده فیلم سینمایی سلما

این اثر، فیلمی است که تماشای آن به همه توصیه می شود. این فیلم تجسم تاریخی واقعی از این مفهوم است که تا چه میزان تلاش و فداکاری برای رسیدن به هدفی که دیگران هرگز تحقق ان را باور ندارند، لازم است. تاثیری که دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور در تاریخ داشت، تنها مربوط به امریکا نبود، لوتر برای تساوی حقوق انسان جنگید و جالب اینجاست که مبارزات وی کاملا مدنی و صلح آمیز بود. در این درام، قهرمان داستان به شکل یک ابرقهرمان بی نقص، نشان داده نمی شود بلکه داستان حقیقی زندگی او، در قالب یک انسان با تمام کاستی ها و مشکلاتش به تصویر کشیده شده است.

آکادمی آنلاین عیب پوش