معرفی فیلم سینمایی اطلس

معرفی فیلم سینمایی اطلس

فیلم سینمایی اطلس (ATLAS) ، درام علمی تخیلی محصول سال محصول سال ۲۰۲۴ به کارگردانی برد پیتون و نویسندگی لئو سرداریان و آرون الی کولیت است.

درباره فیلم

این اثر مانند سایر آثار کمپانی نتفلیکس ، اثری جذاب و پرهیجان با جلوه های بصری جذاب و فضاهای هیجان انگیز است. ستارگانی همچون جی لو (جنیفر لوپز) ، سیمو لیو، استرلینگ کی براون و مارک استرانگ بازی می‌کنند.

این فیلم با وجود اینکه جلوه های بصری جذابی دارد اما عمدتاً مورد استقبال منتقدین قرار نگرفت و آن را فیلمی سطحی و مبتنی بر برند فردی بازیگر اصلی آن عنوان کردند.

داستان فیلم

اطلس شپرد، یکی از ماموران سازمان ضدتروریسیتی است که نسبت به هوش مصنوعی کاملاً بی اعتماد است. او برای ماموریتی فراخوانده می شود که هدف آن نابودی تروریست فراری هوش مصنوعی به نام هارلان است. 28 سال پیش هارلان رهبری شورش هوش مصنوعی را برعهده داشته که 3 میلیون کشته برجای گذاشته. پس از دستگیری یکی از ماموران هارلان و بازجویی، اطلس متوجه می شود که هارلان به سیاره ای در کهکشان آندرومدا گریخته است.

نیروهای ائتلاف به همراه اطلس به آن سیاره می روند اما پیش از فرود، پهپادهای هارلان به سفینه آنها حمله می کنند. اطلس برای زنده ماندن، مجبور می شود خودش وارد یک ربات بزرگ مکانیکی شود…

نکات آموزنده فیلم

خیلی دوست داریم محتویات این فیلم واقعی باشند اما متاسفانه اینگونه نخواهد شد. هوش مصنوعی فعلاَ بدن ندارد که کارهای فیزیکی انجام دهد اما به زودی داری بدن هم خواهد شد و تمام کارها (تمام کارها) را انجام خواهد داد.

هیچ راه فراری از هوش مصنوعی نیست و تنها راه نجات این است که از آن استفاده نکنیم که با توجه به میل به تنبلی در انسان، این موضوع نیز غیر ممکن است.

در یکی از سکانسهای فیلم، قهرمان داسان از ربات انسان نما بازجویی می‌کند و با ترفندهایی، ذهن ربات را هک می کند. در تمام قصه‌های علمی تخیلی، هر گاه انسان با موجودات دیگر  به نبرد بر می‌خیزد، در نهایت این انسان است که پیروز می‌شود، اما باید با نهایت تاسف این واقعیت را پذیرفت که زمانی که ضریب هوشیِ هوش مصنوعی (AI) ، از انسان بالاتر برود (که امروزه این اتفاق افتاده)، امکان برد انسان تقریباً چیزی برابر صفر است.

داستان هوش مصنوعی دیگر مانند سایر داستانها نیست و بردی برای انسان وجود نخواهد داشت. درست است که این تحلیل بدبینانه به نظر می رسد اما متاسفانه حقیقتی است که باید خود را برای پذیرش آن آماده کنیم.

در بخشی از این فیلم قهرمان با یک مهره شطرنج آهنربادار، سیستم ربات را از کار می اندازد. این افسانه هم زیباست اما افرادی که رباتها را می سازند، طریقه محافظت از آهن ربا را هم روی آن قرار خواهند داد. بدبینانه اما واقع بینانه است که بگوییم، هیچ راه فراری نیست.

آکادمی آنلاین عیب پوش