معرفی فیلم سینمایی مردی برای تمام فصول

معرفی فیلم سینمایی مردی برای تمام فصول

فیلم سینمایی مردی برای تمام فصول (A Man for All Seasons)، درام سینمایی تاریخی به کارگردانی فرد زینمان است. این فیلم زندگی سِر تامس مور، حقوقدان و سیاستمدار سرشناس سدهٔ ۱۶ میلادی را به تصویر کشیده‌ و سعی کرده در ارائه روایات صادقانه عمل کند.

درباره فیلم

بازیگران بزرگی همچون پل اسکوفیلد،  وندی هیلر، لئو مک کرن، ارسون ولز، رابرت شاو و سوزانا یورک در این درام تاریخی به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم موفق ترین فیلم سال شد و توانست جایزهٔ اسکار، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی و همچنین بهترین فیلم‌برداری و بهترین لباس را در سال ۱۹۶۷ را درو کند.

داستان فیلم

فیلمنامه این فیلم از نمایشنامه ای به همین نام اثر بولت اقتباس شده. داستان سعی دارد تا زندگی سِر تامس مور، به عنوان مردی باوجدان را نمایش دهد که تحت هر شرایطی و در هر زمانی، سعی دارد به اصول، قانون و مذهبش وفادار بماند.

سر تامس مور که بود؟

سر تامس مور (Sir Thomas More) در هفتم فوریه سال 1478 زاده شد و در 6 ژوئیه 1535 از دنیا رفت. وی به عنوان یکی از قدیسان در کلیسای کاتولیک تکریم شده‌ است. مور نویسنده، فیلسوف اجتماعی، سیاست‌مدار، و انسان‌گرای رنسانس انگلیسی و مشاور هنری هشتم پادشاه انگلستان بود. مور همچنین از اکتبر ۱۵۲۹ تا ۱۶ ماه مه ۱۵۳۲ صدراعظم انگلستان بود.


پاپ پیوس یازدهم در سال ۱۹۳۵ مور را قدیس اعلام کرد. کلیسای انگلستان از او به‌عنوان «شهید اصلاحات» یاد می‌کند. او از مخالفان و رقبای اصلاحات پروتستان و به صورت مشخص مارتین لوتر و ویلیام تیندل بود. مور برای نخستین بار از واژهٔ اتوپیا یا همان آرمان‌شهر را به کار برد و کتابی به نام اتوپیا یا آرمان شهرنیز نوشت که امروزه این کتاب به فارسی نیز ترجمه شده و موجود است.

آکادمی آنلاین عیب پوش