فیلم نخستین انسان

فیلم سینمایی اولین انسان(first man)

این اثر سینمایی بلند، درام زندگی‌نامه‌ای هالیوودی محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی دیمین شزل است. این فیلم براساس فیلمنامه‌ای از جاش سینگر ساخته شد که این فیلمنامه، اقتباسی موفق از کتابی به همین نام نوشته جیمز آر. هانسن است که در سال ۲۰۰۵ چاپ شد. این فیلم داستان فضانوردان آپولو11 و فرود نیل آرمسترانگ به عنوان نخستین انسان برروی ماه است.

درباره فیلم

در این فیلم رایان گاسلینگ در نقش نیل آرمسترانگ(اولین انسانی که پای برروی کره ماه گذاشت)، کلر فوی، جیسون کلارک، کایل چندلر، کوری استول، کریستوفر ابوت و سیاران هیندز به ایفای نقش پرداخته اند. در ابتدا قرار بود فیلم در سال 2003 به کارگردانی کلینت ایستوود ساخته شود. اما این موضوع منتفی شد و سرانجام در سال 2015 دیمن شزل به عنوان کارگردان انتخاب شد و بازیگران قرارداد خود را بستند و فیلمبرداری در سال 2017 در آتلانتا آغاز شد.

این فیلم در جشنواره فیلم ونیز 2018 در 29 اوت 2018 روی پرده رفت داد و در 12 اکتبر توسط یونیورسال پیکچرز در ایالات متحده اکران شد. این اثر به شدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفت وکارگردانی و بازی گاسلینگ و فوی و خصوصاً موسیقی متن فیلم سکانس فرود در ماه مورد توجه قرار گرفت.

یکی از انتقادهایی که درون امریکا به این فیلم شد، عدم نمایش لحظه کاشتن پرچم ایالات متحده بر سطح ماه بود که موجب شد که برخی از منتقدین فیلم را فاقد میهن پرستی ارزیابی کنند اما موضوع اینجاست که در این فیلم، فرود انسان روی ماه از دیدگاه انسانی مورد توجه قرار گرفته بود نه از دیدگاه تبلیغات برای ایالات متحده.

با این حال فیلم در باکس آفیس زیاد موفق نبود و با توجه به بودجه 59 میلیون دلاری تولید، جمعاً 106 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. در جشنواره های مختلف اما جوایز متعددی دریافت کرد، از جمله در بفتا و گلدن گلوب نامزدی های بسیاری گرفت و در جوایز اسکار برنده بهترین جلوه های بصری شد.

داستان فیلم

داستان فیلم در سال 1961، آغاز می شود و خلبان ناسا نیل آرمسترانگ، در حال پرواز با هواپیمای فضایی موشکی X-15  دچار سانحه سقوط از جو می شود و هواپیما را در صحرای موهاوی فرود می آورد، اما ناسا معتقد است این موضوع به دلیل حواس پرتی اوست.

از سوی دیگر دختر 2 ساله اش، کارن، تحت درمان تومور مغزی است. آرمسترانگ که از نجات او ناامید شده است، گزارش دقیقی از علائم او نگه می دارد و در مورد درمان های احتمالی تحقیق می کند، اما دخترش فوت می کند.

آرمسترانگ برای جبران دردش به پروژه جمینی می پیوندد می دهد و باتفاق همسرش جانت و پسرشان ریک به هیوستون در کنار خانواده های دیگر فضانوردان نقل مکان کرده و آموزش وی آغاز می شود.

در مسابقه سخت فضایی میان ایالات متحده و شوروی برای رسیدن به ماه، به آرمسترانگ اطلاع داده می‌شود که به عنوان فرمانده آپولو 11 انتخاب شده و احتمالاً اولین فرود روی ماه را انجام خواهد داد. آرمسترانگ پس از گفتن خطراتی که با آن مواجه خواهد شد، با خانواده اش خداحافظی می کند.

سه روز پس از پرتاب، آپولو 11 وارد مدار ماه می شود. آرمسترانگ و آلدرین در لونار ماژول ایگل از سفینه اصلی جدا می شوند و فرود را آغاز می کنند. پس از پا گذاشتن روی ماه، آرمسترانگ جمله معروف خود را بیان می کند: «این یک قدم کوچک برای انسان و جهشی عظیم برای بشریت است».

نکات آموزنده فیلم

این فیلم یکی از حساس ترین و مهمترین پروژه های بشریت یعنی گام نهادن برروی ماه را روایت می کند. فیلم به جای اینکه از آرمسترانگ قهرمانی کامل بسازد، نشان می دهد که او نیز انسانی است مانند بقیه انسانها و دردها و ضعفها و توانایی های مخصوص به خود را دارد اما چیزی که او را تبدیل به این کاشف بزرگ کرده، استواری است که در انجام هدفش دارد و نهایتاً در این راه موفق می شود.

آکادمی آنلاین عیب پوش