فراماشین

فراماشین یا اکس ماشینا(Ex Machina)

این درام سینمایی که به «اکس ماکینا» و «اکس ماشینا» نیز شناخته شده، ساخته سینمایی بلند داستانی علمی تخیلی و تریلر روان‌شناختی انگلیسی محصول سال ۲۰۱۵ سینمای بریتانیا است. نویسندگی و کارگردانی این اثر برعهده الکس گارلند بوده. این اثر نخستین فیلم سینمایی بلند گارلند است.

درباره فیلم

 ستارگانی چون دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، سونویا میزونو، و اسکار آیزاک در این اثر به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم برای اولین بار در در ژانویه ۲۰۱۵ روی پرده رفت و نهایتاً در آپریل ۲۰۱۵ در آمریکا و سراسر جهان اکران شد.

داستان فیلم

داستان این درام، دیستوپیایی علمی تخیلی از آینده با چاشنی هوش مصنوعی و دخالت رباتها در زندگی انسان است. برنامه‌نویس جوانی به نام کالب اسمیت که در شرکت جستجوی اینترنتی کار می‌کند به‌ شکل اتفاقی برنده مسابقه ای می شود که جایزه اش حضور در ویلای خصوصی صاحب شرکت است که در کوهستان قرار دارد. ناتان بیتمن مدیر عامل نابغه شرکت که کمتر در انظار دیده می شود کارهای تحقیقاتی خود را در این ویلا تحث شرایط امنیتی و با کمک هوش مصنوعی انجام می دهد.

کالب در می یابد که ناتان وی را برای آزمون تورینگ انتخاب کرده‌است و او باید با یک هوش مصنوعی بسیار پیشرفته روبرو شود که در رباتی به نام ایوا کار گذاشته شده. ایوا اما پیشرفته تر و خطرناکتر از چیزی بود که کالب و حتی سازنده آن ناتان تصور می کردند.

نکات آموزنده

حکومت تکنولوژی از آنچه در آیینه میبینیم به ما نزدیکتر است!. ما همه انسان هستیم و هر قدر هم که بد و ناقص باشیم، باز با خودمان کنار می آییم. تکنولوژی شبیه ما نیست. تکنولوژی آمده تا کارها را ساده تر کند اما مشخص نیست توسعه این تکنولوژی دقیقاً به نفع کیست. حتی کسانی که آن را خلق کرده اند نیز از آن در امان نیستند.

آکادمی آنلاین عیب پوش