درخشش ابدی یک ذهن پاک

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)، درام سینمایی علمی تخیلی عاشقانه محصول سال ۲۰۰۴ امریکا نوشته چارلی کافمن و کارگردانی میشل گوندری ‌است. در این فیلم جیم کری و کیت وینسلت، به زیبایی نقش ایفا می‌کنند.

کیرستن دانست، مارک رافلو، الایجا وود و تام ویلکینسون از دیگر بازیگران فیلم هستند. عنوان فیلم نقل قولی از شعر الویسا به آبلارد اثر الکساندر پوپ در سال ۱۷۱۷ است. این فیلم حاوی عناصر درام روان‌شناختی، علمی تخیلی و روایت غیرخطی برای پرداختن به ماهیت حافظه و عشق رمانتیک است.

افتتاحیه درخشش ابدی یک ذهن پاک در ۱۹ مارس ۲۰۰۴ در آمریکای شمالی برگزار شد و با استقبال همگانی منتقدان و تماشاگران روبرو شد. طرح داستانی، فیلم‌نامه، کارگردانی گوندری و نقش‌آفرینی‌ها، به ویژه کری و وینسلت مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شد و وینسلت نیز برای نقش‌آفرینی‌اش نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

این فیلم در سال‌های پس از اکران به محبوبیت بیشتری دست یافت و از سوی بسیاری از منتقدان به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم در نظر گرفته شده‌است. باوجود پیچیدگیهای فیلمنامه، این فیلم بسیار تاثیرگذار و قابل فهم است.