فیلم دشمن

فیلم سینمایی دشمن(Enemy)

این اثر سینمایی، فیلم بلند مهیج روان‌شناختی سورئالیستی نئو نوآر، محصول ۲۰۱۳ به کارگردانی دنیس ویلنوو و تهیه کنندگی فائورا و فیچمن است. فیلمنامه این اثر توسط خاویر گولون نوشته شده است که اقتباسی آزاد از رمان مشهور «دبل» اثر خوزه ساراماگو است.

درباره فیلم

در این فیلم جیک جیلنهال در نقشی دوگانه در نقش دو مرد که از نظر ظاهری یکسان هستند، اما از نظر شخصیتی متفاوت هستند، را بازی می‌کند. ملانی لوران، سارا گادون و ایزابلا روسلینی با وی همبازی هستند. این فیلم محصول مشترک بین المللی شرکت هایی از اسپانیا، فرانسه و کانادا است.

دشمن برای اولین بار در بخش ارائه ویژه در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2013 اکران شد. پس از اکران گسترده در مارس 2014، فیلم حدود 4میلیون دلار در گیشه فروخت و نقدهای مثبتی دریافت کرد. این فیلم همچنین به عنوان بهترین فیلم سال کانادا در جوایز انجمن منتقدان فیلم تورنتو 2014 انتخاب شد.

داستان فیلم

آدام بل، استاد تاریخ کالج، زندگی آرام و یکنواختی در تورنتو دارد. او به توصیه یکی از همکارانش فیلمی را اجاره می‌کند و بازیگری را که شبیه اوست، در فیلم می‌بیند. آدام دو فیلم دیگر را که آنتونی در آنها ظاهر شده است اجاره می‌کند و شیفته وی می‌شود وتصور میکند او همزاد خودش است.

آدام به دنبال آنتونی می رود و از آژانس استعدادیابی او بازدید می کند. او را با آنتونی اشتباه گرفته شده و نامه ای محرمانه دریافت میکند.

آنتونی سرانجام با آدام تماس می گیرد و آنها موافقت می کنند که در اتاق هتل با هم ملاقات کنند. آنجا متوجه می شوند که کاملاً یکسان هستند و حتی زخم های مشابهی دارند. این دو یکدیگر را ترک میکنند و قرار میگذارند باهم ملاقات نکنند اما خوابها و رویاهای مشابهی که میبینند دست از سرشان بر نمی دارد…

تماشای این اثر دیدگاههای ما را نسبت به خودمان و محیط اطراف، تخیلات و رویاهایمان باز میکند. همه ما باید مدیریت را بشناسیم و آن را در زندگی مان جاری کنیم. از یک کودک گرفته یا مسئول یک کشور، همه نیازمند دانش مدیریت هستیم تا امور زندگی مان را مدیریت کنیم. بحران ها همواره اطراف ما هستند. وجود شخصی مانند خودمان و حتی با رویاهای مشترک ما؛ شاید بدترین کابوسی باشد که هریک از ما با آن روبرو شویم. اگر چنین اتفاقی افتاد، چه می کنیم؟!