رهاسازی

فیلم سینمایی رهاسازی

فیلم سینمایی رهاسازی(Emancipation)، محصول 2022 آمریکا، فیلمی اکشن و تاریخی به کارگردانی آنتوان فوکوا و با بازی ویل اسمیت در نقش مردی برده در لوئیزیانا در دهه 1860 است. این برده سیاهپوست، از مزرعه خود می گریزد و داستانها و ماجراهای بسیاری در پیش روی خود می بیند.

فیلمنامه این فیلم توسط ویلیام ان.کولاژ نوشته شده. این فیلمنامه، اثری اقتباسی از داستانی واقعی از شخصیت گوردون برده سابق، و عکس‌هایی از کمر برهنه‌اش که به شدت از شلاق‌های کارداران اربابش شلاق زده شده است، ساخته شده. این عکسها در سراسر جهان در آن سالها  دست به دست شد و نهایتا به جنبش لغو برده‌داری آمریکا تبدیل شد.

فیلم «رهاسازی» بر اساس واقعیت است و داستان برده‌ای به نام پیتر را روایت می‌کند که از مزرعه محل کارش فرار می‌کند تا خانواده خودش را بیابد. او در میان باتلاق‌های لوئیزیانا سفر می‌کند و این در حالی است که شکارچیانی به دنبال دستگیری او هستند. در ادامه، پیتر به ارتش اتحادیه می‌پیوندد و در طی معاینه پزشکی، آن‎‌ها پشت برهنه او را می‌بینند که زخم‌هایی کشنده ناشی از شلاق‌های پی در پی را دارد. تصویری از پشت شلاق خورده پیتر گرفته می‌شود و در روزنامه ایندیپندت به چاپ می‌رسد تا ظلم و ستم برده‌داری در آمریکا را به نمایش بگذارد.