تلماسه

فیلم سینمایی تلماسه (dune)

این دارم علمی تخیلی محبوب که به تلماسه(Dune) مشهور است، یکی از آثار درخشان و متفاوت سینمایی حماسی هالیوود است که قسمت اول آن در سال 2021 وقسمت دوم آن در سال 2024 منتشر شد. این اثر به کارگردانی و تهیه‌کنندگی دنیس ویلنوو است. ویلنوو فیلمنامه این فیلم را به کمک جان اسپایتز و اریک راث نوشته است. این اولین اثر از یک اقتباس دو قسمتی از رمانی به همین نام است که در سال 1965 از فرانک هربرت منتشر شد.

درباره فیلم

این فیلم کمک شایانی به شهرت تیموتی شالامه کرد و البته بازی درخشان وی نیز بی تاثیر نبود. ستارگانی چون ربکا فرگوسن، اسکار آیزاک، جاش برولین، استلان اسکارسگارد، دیو باتیستا، استفن مک کینلی هندرسون، زندایا، چانگ چن، شارون دانکن بروستر، شارلوت رمپلینگ و جیسون موموآ در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

البته این اثر اولین اقتباس از رمان تلماسه نیست. درواقع سومین اقتباس از آن است. دیوید لینچ در سال 1984 و جان هریسون در سال 2000 اقتباسهایی ناموفق از این رمان ساخته بودند اما این اقتباس به حدی موفق بود که این رمان را جهانی کرد. پس از موفقیت بینظیر سری اول، سری دوم آن نیز در سال 2023 ساخته شد و در فوریه 2024 منتشر شد.

منتقدان و مخاطبان با ستایش کارگردانی ویلنوو، فیلمنامه، جلوه های بصری، جاه طلبی، طراحی لباس، موسیقی هانس زیمر و فیلمبرداری فیلم را تحسین کردند. این فیلم در نود و چهارمین دوره جوایز اسکار برنده شش جایزه شد و علاوه بر دریافت جوایز متعدد دیگر، در چهار رشته دیگر از جمله بهترین فیلم نامزد شد.

داستان فیلم

داستان فیلم در آینده‌ای دور اتفاق می افتد. جایی که فضا در تسخیر انسان و موجودات دیگر است و در همزیستی با کرات مختلف همه باهم زندگی میکنند. دوک لتو آتریدس، فرمانروای سیاره کالادان، توسط امپراطور کل فضای شناخته شده، به جای بارون ولادیمیر هارکونن به عنوان فرمانروای سیاره آراکیس، که سیاره ای بیابانی و خشن است اما منبعی ارزشمند به نام «ادویه»، دارد که ماده ای روان‌گردان و ارزشمند است و کلیدی برای سفرهای بین سیاره ای است.

امپراتور شادام که از افزایش قدرت خاندان آتریدیس هراس دارد و نقشه ای برای ازمیان بردن پادشاه آتریدیس میکشد. همسر دوک لتو جسیکا، مادر شاهزاده پل است که توانایی های عجیب کهکشانی مادر خود را به ارث برده است و قرار است پس از پدرش پادشاه خاندان آتریدیس شود.

جادوگر بزرگ و حقیقت‌گوی امپراتوری گایوس هلن موهیم از پل را در امتحانی چک کرده و پل قبول می شود. جادوگر از امپراتور میخواهد تا در این کشتار از پل و جسیکا صرف نظر کند و آنها را نکشد.

نهایتا خاندان آتریدیس به سیاره آراکیس می روند و داستان در این سیاره آغاز می شود. به زودی کودتایی شکل میگیرد و پل و مادرش در صحرا با مرگ و کرمهای صحرانورد غول پیکر و بومیان صحرا روبرو می شوند.

نکات آموزنده

این فیلم داستانی است که مانند زندگی، پر از کشمکش و قدرت طلبی و زیرآب زنی و دسیسه است. مدیریت این دسیسه ها، در برخی اوقات با هوش نقش اول انجام می شود اما در بسیاری از صحنه ها، «آموزشهایی» که دیده است، جانش را حفظ می کند. مبحث آموزش در این فیلم بسیار مشهود است. شاهزاده دائما و برای همه چیز تعلیم میبیند و خصوصا پیوسته تمرین می کند.

آکادمی آنلاین عیب پوش