آپولو 13

آپولو 13 فیلمی برپایه داستانی واقعی محصول سال 1995 امریکا به کارگردانی ران هاوارد و با بازی تام هنکس، کوین بیکن، بیل پکستون، اد هریس و گری سینیز است. فیلمنامه توسط ویلیام برویلز جونیور و آل رینرت ماموریت ناقص آپولو 13 قمری در سال 1970 را نمایش می دهد.

این فیلم اقتباسی از کتاب سال 1994 ماه گمشده: سفر خطرناک آپولو 13 توسط فضانورد جیم لاول و جفری کلاگر است. این فیلم فضانوردان لاول، جک سویگرت و فرد هیز را سوار بر آپولو 13 برای پنجمین ماموریت خدمه آمریکا به ماه، که قرار بود سومین ماموریتی باشد که فرود می آید، به تصویر می کشد.

داستان حقیقی آپولو 13

پروژه آپولو 13 در آوریل 1970، هفتمین مأموریت خدمه در برنامه فضایی آپولو و سومین مأموریتی بود که قرار بود بر روی ماه فرود آید. این فضاپیما در 11 آوریل 1970 از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شد، اما فرود ماه پس از شکست یک مخزن اکسیژن در ماژول خدمات (SM) دو روز پس از انجام ماموریت متوقف شد. خدمه در عوض دور ماه چرخیدند و در 17 آوریل به سلامت به زمین بازگشتند. ماموریت توسط جیم لاول، با جک سویگرت به عنوان خلبان ماژول فرماندهی (CM) و فرد هیز به عنوان خلبان ماژول قمری (LM) فرماندهی شد. سویگرت دیروقت جایگزین کن متینگلی شد که پس از قرار گرفتن در معرض سرخجه زمینگیر شد.

یک تکان معمولی مخزن اکسیژن عایق سیم آسیب دیده داخل آن را مشتعل کرد و باعث انفجاری شد که محتویات هر دو مخزن اکسیژن SM را به فضا تخلیه کرد. بدون اکسیژن مورد نیاز برای تنفس و تولید نیروی الکتریکی، پیشرانه و سیستم های پشتیبانی حیات SM نمی توانستند کار کنند. سیستم‌های CM باید خاموش می‌شد تا منابع باقی‌مانده آن برای ورود مجدد حفظ شود و خدمه مجبور شوند به عنوان قایق نجات به LM منتقل شوند. با لغو فرود ماه، کنترل‌کننده‌های مأموریت تلاش کردند تا خدمه را به خانه، یعنی زمین بازگردانند.

آموزه های فیلم

این فیلم آپولو 13 به ما یاد می‌دهد که موفق نشدن یک گزینه نیست. در بسیاری از ماموریت‌ها و چشم‌اندازهایی که پیش روی ماست، باید این جمله را به یاد بسپاریم. کاراکترهای این فیلم یک نمونه ار رهبرانی هستند که در شرایط بحرانی باید تصمیمات منطقی بگیرند. در اصل این فیلم نشان می‌دهد که مدیران چطور می‌توانند یک مشکل و کار غیر ممکن را به کمک کار گروهی، نبوغ و عملکرد منطقی حل کنند.