کارخانه امریکایی

فیلم سینمایی کارخانه امریکایی(American Factory)، درام انتقادی مستند امریکایی محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی استیون بوگنار و جولیا رایچرت است که درباره کارخانه شرکت چینی فویائو در موراین، شهری در نزدیکی دیتون، اوهایو، است.

درباره فیلم

این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ساندنس 2019 به نمایش درآمد. کارخانه امریکایی توسط نتفلیکس توزیع شده و اولین فیلمی است که توسط شرکت تولیدی باراک و میشل اوباما(Higher Ground Productions)، سرمایه گذاری شده است. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند 2019 شد.

ریچرت و بوگنار فیلم را از فوریه 2015 تا پایان سال 2017 فیلمبرداری کردند. وقایعی که قصد داشتند به تصویر بکشند در همان کارخانه مونتاژ مورین که زمانی توسط جنرال موتورز اشغال شده بود اتفاق می افتاد، موضوع اصلی مستند کوتاه نامزد اسکار آنها در سال 2009، آخرین کامیون: بسته شدن یک جنرال موتورز بود. فیلمسازان رویکرد فیلمسازی مستند را اجرا کردند که در آن هیچ دیالوگ بیرونی از موضوعات فیلم گنجانده نشده است و صداهای کارخانه و گفتگوی کارگران در اولویت قرار دارد.

داستان فیلم

در اوهایوی پسا صنعتی، یک میلیاردر چینی کارخانه ای را در محل کارخانه متروکه جنرال موتورز باز می کند و دو هزار آمریکایی را استخدام می کند. روزهای اولیه امید و خوش‌بینی است اما کم کم امید جای خود را به درگیری و اعتراض می‌دهد، زیرا چین با فناوری پیشرفته با آمریکای طبقه کارگر درگیر می‌شود.